reklama
reklama

Lublin: Pamiętali o powstańcach. Uczczono rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji "Burza"

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W Lublinie uczczono 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji "Burza" na Lubelszczyźnie.
reklama

W poniedziałek (1 sierpnia) przypadła 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji "Burza" na Lubelszczyźnie. Wydarzenia te uczczono w całej Polsce, w tym w Lublinie.

- Jesteśmy tutaj, by uczcić pamięć i oddać hołd bohaterom Powstania Warszawskiego, którzy chwytali za broń, by odzyskać wolną Warszawę – tym samym naszą Ojczyznę. Jesteśmy tu też po to, by oddać hołd wszystkim żołnierzom biorącym udział w Akcji „Burza”. Oni robili to po to, by kolejne pokolenia żyli w wolnej i niepodległej Polsce. Musimy zrobić wszystko, by pamięć o tych bohaterach nie zaginęła - mówił wicewojewoda lubelski Bolesław Gzik w trakcie lubelskich obchodów.
 
Złożono kwiaty pod tablicą pamięci ppłk Jana Kucharczaka ps. Kazimierz, współautora planu Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie i na płycie Pomnika Nieznanego Żołnierza. Odbyła się też msza w intencji powstańców warszawskich oraz uczestników Akcji „Burza” w kościele pw. Niepokalanego Poczęcia NMP. Wydarzeniu towarzyszyły prezentacja wystawy przygotowanej przez IPN, koncert „Powstanie Warszawskie-bitwa o Polskę” z udziałem artystów i solistów scen lubelskich i wspólne śpiewanie piosenek związanych z Powstaniem  Warszawskim i Akcją „Burza” na Lubelszczyźnie.
 
Celem Akcji „Burza” było podkreślenie woli walki z Niemcami, nawet w sytuacji niekorzystnego stosunku sił i zamanifestowanie suwerenności Rzeczypospolitej na Kresach Wschodnich, które Sowieci po agresji 17 września 1939 r. uważali za swoją część. W akcji na Lubelszczyźnie wzięło udział około 20 tys. partyzantów (w okresie 20-29 lipca 1944 r.). Cele militarne zostały zrealizowane w prawie 100 proc.: sparaliżowano odwrót niemiecki i wypędzono ich wojska oraz zaopatrzono się w uzbrojenie. Żołnierze AK, którzy w drugiej połowie lipca podjęli walkę z Niemcami na Lubelszczyźnie oraz w Rzeszowskiem i oswobodzili własnymi siłami wiele miejscowości, byli rozbrajani, aresztowani. Podobnie potraktowano polską administrację cywilną.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Uczcili 42. rocznicę Lubelskiego Lipca 1980 r. [GALERIA]
 
Z kolei na mocy rozkazu dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Komorowskiego „Bora” powstanie warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 r. o 17.00, tzw. godzinie „W”. Powstańcy chcieli wyzwolić stolicę spod niemieckiej okupacji przed wkroczeniem do niej Armii Czerwonej. Armia Krajowa i władze Polskiego Państwa Podziemnego zamierzały ujawnić się i wystąpić wobec Polskiego Komitetu Wyzwolenia Narodowego (utworzonego w Lublinie i zależnego od woli Stalina) w roli gospodarza.
 
Powstanie, planowane na kilka dni upadło 3 października po 63 dniach walki. Zginęło od 16 tys. do 18 tys. żołnierzy AK i od 150 tys. do 180 tys. cywilów. Po kapitulacji Warszawa została zniszczona przez Niemców. W Powstaniu walczyli m.in. mieszkańcy Lubelszczyzny.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama