reklama
reklama

Lublin: Nowość na kulturalnej mapie miasta dla dzieci i rodziców. Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Nowość na kulturalnej mapie miasta dla dzieci i rodziców. Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci - Zdjęcie główne

Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci | foto Miasto Lublin

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaA jak Andersen i A jak Akceptacja – od takich haseł zaczyna się ALFABET, czyli nowy Międzynarodowy Festiwal Literatury i Rozwoju Dzieci. W ramach pierwszej edycji zaplanowano spotkania, warsztaty, wystawy, instalacje literackie czy ścieżki emocji.
reklama

Wszystko powstało z myślą o najmłodszych mieszkańcach i mieszkankach Lublina oraz ich rodzicach i opiekunach. Festiwal oficjalnie otworzy Korowód Światła, który 1 czerwca o godz. 20.00 wyruszy z Placu Po Farze do Ogrodu Saskiego. Wezmą w nim udział artyści i artystki, dzieci oraz całe rodziny. Trasę rozświetlą trzymane przez nich lampiony

- Alfabet to nowa propozycja na kulturalnej mapie Lublina z książkami w roli głównej, bo wierzymy w ich moc. Z jednej strony chcemy zabrać dzieci w beztroską podróż po świecie baśni, a jednocześnie zatrzymać się przy dziecięcych emocjach i pomóc je nazwać oraz oswoić. Wydarzenie łącząc kulturę z edukacją, przyczynia się do promocji czytelnictwa oraz najnowszych i najcenniejszych dzieł narodowej literatury dziecięcej i młodzieżowej, autorów i wydawców z Polski, Niemiec oraz Ukrainy. Cieszę się, że inauguracja tego wyjątkowego i międzynarodowego przedsięwzięcia ma miejsce w Lublinie, właśnie teraz, kiedy świętujemy tytuł Europejskiej Stolicy Młodzieży - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępczyni prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji oraz pełnomocniczka prezydenta ds. Europejskiej Stolicy Młodzieży.
 
- W dniach 1-4 czerwca odbędzie się pierwsza, lubelska edycja Festiwalu, która jest poświęcona literze A i twórczości Hansa Christiana Andersena. To bajki tego autora wyznaczyły odpowiednie wątki literackie i kierunki wydarzeń. W centrum uwagi festiwalu znalazła się także koncepcja baśni w ujęciu tradycyjnym i współczesnym oraz akceptacja jako postawa, którą można rozwijać dzięki literaturze. Każda edycja festiwalu będzie zbudowana wokół książek konkretnego autora i połączy wątki literackie i rozwojowe według kolejności alfabetycznej - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
 
Ogród Saski zmieni się w baśniową przestrzeń, z wydzielonymi tematycznie miejscami. Powstanie Kino Bambino ze strefą animacji, Baza Mocy jako miejsce akceptacji, samopoznania i inspiracji. Z kolei możliwość wyciszenia i wsłuchiwania się w opowieści zapewnią Baśniowe Skrytki. Na terenie parku powstanie również Pole Książek. Będzie to miejsce odpoczynku, czytania, słuchania i oglądania bajek. Ogród Saski wypełnią również wystawy, m.in. wycinanki z Muzeum H. Ch. Andersena w Danii czy zbiór okładek baśni autora wydawanych na całym świecie w wielu językach.
 
Z kolei Dzikie Łabędzie, Oswajanie Wilka, Calineczka, Stalowy Jeżozwierz oraz Rękawiczka to nazwy instalacji literackich, które staną pośród zieleni miejskiego parku. Jedną z nich będzie wielkoformatowa rękawiczka obszyta flagami krajów walczących o pokój, inspirowana tradycyjną ukraińską bajką ludową. Z inspiracji baśnią powstała także wielkoformatowa maszyna, która ożywi 11 dzikich łabędzi. Ich ruch możliwy jest tylko dzięki zaangażowaniu uczestników/widzów. Na terenie Ogrodu Saskiego wyrosną również olbrzymie tulipany, przy których każdy stanie się Calineczką.
 
Festiwal będzie również okazją do spotkań z autorami książek. Wśród gości są m.in.: Joanna Concejo, Elżbieta Wasiuczyńska, Grzegorz Kasdepke, Katarzyna Stoparczyk czy Grażyna Lutosławska. Przewidziano również spotkanie o tym, jak książki mogą pomóc każdemu rodzicowi w rozwijaniu kluczowych umiejętności bycia w relacji i także dbania o siebie. Nie zabraknie również Czytelni pod Chmurką. Książki będzie można czytać w hamaku, pod baldachimem, na kocu, w chuście czy na leżaku. Odbędzie się także wspólny warsztat ruchowy dla dzieci i rodziców. Całość dopełnią spektakle muzyczne, słuchowiska i koncerty.
 
Festiwal odbywa się w ramach projektu realizowanego przez Ośrodek „Brama Grodzka – Teatr NN” (Dom Słów) w partnerstwie z Wydawnictwem Starego Lwa ze Lwowa, Miastem Münster oraz Miastem Lublin i Fundacją Kultury Audiowizualnej Beetle. Jego motto to „Książki i ludzie są różni. To, co nas łączy, to opowieść”, a istotą są relacje literatury i życia, ze szczególnym naciskiem na rozwój dzieci od najmłodszych lat poprzez kontakt z tekstami literackimi. Projekt ma na celu wzmocnienie współpracy międzynarodowej pomiędzy polskimi, niemieckimi i ukraińskimi instytucjami kultury i oświatowymi, organizacjami pozarządowymi oraz przedsiębiorstwami działającymi w sektorze kultury, w zakresie wykorzystywania literatury jako narzędzia wspierania procesów rozwojowych dzieci i młodzieży. Realizowany jest przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej w ramach programu „Kreatywna Europa" i wpisuje się w obchody Europejskiej Stolicy Młodzieży Lublin 2023.
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama