Reklama

Reklama

Lublin: Nowe przedszkole przygotowuje się na przyjęcie dzieci

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Nowe przedszkole przygotowuje się na przyjęcie dzieci - Zdjęcie główne

Lublin: Nowe przedszkole przygotowuje się na przyjęcie dzieci | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Zakończono przebudowę nowego przedszkola na parterze budynku przy ul. Farbiarskiej 8. Trwa doposażanie sal oraz wielkie sprzątanie. 

Reklama

Po feriach zimowych, w nowym przedszkolu ruszą zajęcia dla dzieci z Przedszkola nr 26, obecnie mieszczącego się na ul. Dożynkowej, oraz Przedszkola nr 14 z budynku przy ul. Bronowickiej.
 
- Chcemy by Lublin był przyjaznym środowiskiem dla lubelskich rodzin zapewniającym wysoki poziom edukacji, dlatego też cały czas inwestujemy w infrastrukturę lubelskich szkół i przedszkoli. Staramy się, by placówki oświatowe posiadały jak najlepsze warunki lokalowe, znajdowały się w dobrej lokalizacji i w miejscach dostępnych komunikacyjnie.Takie jest właśnie nowe przedszkole na ul. Farbiarskiej, gdzie właśnie podziwiamy efekt zakończonych prac budowlanych i adaptacyjnych. To ważny krok dla całej lubelskiej edukacji przedszkolnej i dowód właściwie wybranego kierunku polityki oświatowej i prorodzinnej Lublina. Potwierdził to także przyznany miastu Certyfikat Samorząd Przyjazny Rodzinom - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Zrealizowana w 2022 roku inwestycja polegała na generalnej przebudowie parteru budynku VII Liceum Ogólnokształcącego przy ul. Farbiarskiej pod funkcję 9-oddziałowego przedszkola. Bryła jednopiętrowego budynku o powierzchni zabudowy blisko 2,3 tys. m2 pozostała bez zmian. Samo uruchomienie przedszkola wymagało przeprowadzenia generalnej przebudowy wewnątrz z wyodrębnieniem pomieszczeń, które otrzymały nowe funkcje. W ramach inwestycji powstało 9 sal zajęć dla dzieci (o powierzchni od 44 m2 do 74 m2), 10 toalet, 7 szatni i 5 pomieszczeń pomocniczych. Łączna powierzchnia przedszkola to 1490 m2. Wejścia dla dzieci przedszkolnych zaprojektowano od strony północnej, natomiast wejście główne do budynku pozostało od ul. Farbiarskiej. To pozwoli zachować odrębność placówek funkcjonujących w obiekcie.
 
 
- Ta kolejna inwestycja zapewni edukację przedszkolną w ramach miejskiej oferty dla jeszcze większej liczby dzieci. To także gwarancja opieki oraz nauki w jak najlepszych warunkach i w bliskiej odległości od domów. Przebudowa budynku i jego adaptacja pozwoliła nam również racjonalnie wykorzystać całą dostępną przestrzeń - mówi Mariusz Banach, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. oświaty i wychowania.
 
Parter szkoły przeszedł przebudowę pomieszczeń z instalacjami wewnętrznymi: wodociągową, kanalizacji sanitarnej, centralnego ogrzewania, wentylacji mechanicznej, klimatyzacji, elektrycznej i teletechniczną. Budynek otrzymał nową elewację w kolorze szarym, z cokołem i nową stolarką okienną oraz drzwiową. Projekt zakładał odnowienie istniejącego muralu. W ramach przebudowy urządzono teren wokół szkoły, m.in. powstały dojścia i chodniki o powierzchni 400 m2, droga wewnętrzna pożarowa oraz 27 miejsc parkingowych, w tym 2 dla osób z niepełnosprawnościami. Na plac trafiła także nowa wiata śmietnikowa i stojaki na rowery. Teren wokół szkoły został oświetlony, ogrodzony i zagospodarowany na nowo. Przy budynku od strony północnej zbudowano plac zabaw dla dzieci z nawierzchnią z maty przerostowej o powierzchni 390 m2, z trzema dużymi zestawami zabawowymi. Łącznie trafiło tu 13 urządzeń (wieże ze ślizgawkami, bujaki, huśtawki i karuzele) oraz9 drewnianych ławek i 6 koszy na śmieci. Wiosną wokół budynku zostanie posadzona nowa zieleń oraz posiane trawniki. Zielonym komponentem będą także pnącza rosnące w dużych donicach z betonu architektonicznego.
 
- Prace budowlane przy ul. Farbiarskiej kosztowały 6 mln zł, zaś zakup nowego wyposażenia, mebli, zabawek i pomocy dydaktycznych dla przedszkola – 200 tys. zł. Do nowego przedszkola przy ul. Farbiarskiej będą uczęszczać dzieci z Zespołu Przedszkolnego nr 2, tj. Przedszkola nr 26 (ul. Dożynkowa 38) oraz Przedszkola nr 14 (ul. Bronowicka 3). Przeprowadzka przedszkolaków odbędzie się bez przerw w zajęciach dydaktycznych i opiekuńczych. Aktualnie do Przedszkola nr 14 uczęszcza 98 dzieci w 4 oddziałach, zaś w Przedszkolu nr 26, w 3 oddziałach, uczy się 58 dzieci - dodaje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy