Reklama

Reklama

Lublin: Nowa siedziba komisariatu I Policji. Budynek ma zapewnić większe bezpieczeństwo mieszkańcom [GALERIA]

Opublikowano: czw, 20 maj 2021 12:00
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Otwarto nową siedzibę komisariatu I w Lublinie, który mieści się przy al. Unii Lubelskiej. Prace przy budowie nowej siedziby trwały od 2017 roku,. Funkcjonariusze przeprowadzili się z ul. Okopowej.

Reklama

Nowa siedziba komisariatu I Policji w Lublinie znajduje się przy al. Unii Lubelskiej 23 - niedaleko Targu pod Zamkiem. W czwartek (20 maja) został oficjalnie otwarty. Z tej okazji zorganizowano spotkanie z udziałem przedstawicieli lokalnych władz. Wzięli w nim udział: wojewoda lubelski, członek Zarządu Województwa Lubelskiego, prezydent Miasta Lublin. Kierownictwo lubelskiego garnizonu Policji reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Lublinie.

Dotychczasowa lokalizacja komisariatu przy ul. Okopowej wiązała się w wieloma niedogodnościami. Pracowało tam 70 funkcjonariuszy i pracownicy cywilni. Pomieszczenia były małe, a lokal nie spełniał obowiązujących wymogów dotyczących standardów technicznych, funkcjonalnych i użytkowych. Brakowało miejsc parkingowych i infrastruktury pozwalającej na obsługę osób niepełnosprawnych.

Natomiast nowy komisariat jest dwukondygnacyjnym budynkiem o powierzchni użytkowej przeszło 1200 metrów kwadratowych. Prace budowlane na liczącej prawie 6 tysięcy metrów kwadratowych działce rozpoczęły się w 2017 roku. Koszt inwestycji łącznie z wyposażeniem oszacowano na ponad 14 milionów złotych. Pieniądze przeznaczone na ten cel pochodziły głównie Programu Modernizacji Policji oraz z Wojewódzkiego Funduszu Wsparcia Policji.

Wszystkie pomieszczenia i przyległy teren dostosowane są do obowiązujących przepisów. Budynek posiada nowoczesne pokoje biurowe wraz z zapleczem socjalnym. Znajduję się w nim sala ćwiczeń i siłownia, nowoczesna sala konferencyjna, sala odpraw, pokój pracy zespołowej, przestronna szatnia wraz z zapleczem sanitarnym oraz magazyn dowodów rzeczowych. Nowa siedziba komisariatu jest również przystosowana dla osób z niepełnosprawnością. W strefie ogólnodostępnej budynku znajduję się pętla indukcyjna dla osób niedosłyszących oraz ścieżka naprowadzająca dla niewidomych. Jest również toaleta dla niepełnosprawnych. Oprócz tego, zainstalowano kolektory słoneczne, nowoczesne kotły gazowe oraz stację do ładowania samochodów elektrycznych, co pozwoli zasilać energią nowoczesną i ekologiczną radiowóz Kia Niro, który także znalazł się na wyposażeniu jednostki. Budynek posiada taras widokowy. Przy komisariacie znajdują się miejsca parkingowe dla interesantów. Dodatkowo w zamkniętej strefie wyznaczono 48 miejsc służbowych. Są również cztery garaże.

W trakcie czwartkowej uroczystości szef Lubelskiego garnizonu Policji wręczył Komendantowi 1. Komisariatu młodszemu inspektorowi Marcinowi Poziomkowskiemu symboliczny klucz.

- Ten nowoczesny obiekt daje możliwość dobrej pracy funkcjonariuszom, ale również poprawy bezpieczeństwa w mieście - mówił inspektor Artur Bielecki, komendant wojewódzki policji w Lublinie. - On obejmuje całe Śródmieście, Stare Miasto i tutaj najwięcej się dzieje. Tutaj są turyści, tutaj są ludzie odwiedzający miasto Lublin i myślę, że bardzo istotnym elementem jest to, żeby ta obsługa i bezpieczeństwo, które dają funkcjonariusze, były na bardzo wysokim poziomie. Żeby to było możliwe, musi być odpowiednia infrastruktura, musi być wyposażenie.

- Ta inwestycja to przykład współpracy władz samorządowych i rządowych - dodawał Lech Sprawka, wojewoda lubelski. - W przypadku tej inwestycji zostało zaangażowanych środków z budżetu państwa ponad 12 milionów złotych. Ten wkład rzeczowy do miasta Lublin w postaci działki, jak również sfinansowania dokumentacji projektowej to jest przykład właśnie tego wspólnego działania.

- Podstawą funkcjonowania Policji są ludzie. To właśnie dla tych ludzi samorząd województwa lubelskiego, władze rządowe i władze miejskie, robią wszystko, aby warunki pracy były jak najlepsze. Dziękuję za Waszą ciężką pracę, za działania, które powodują, że garnizon lubelski jest na pierwszym miejscu w szeregu rankingów w kraju - zaznaczał Sebastian Trojak z Zarządu Województwa Lubelskiego - Komisiariat I to tzw, komisariat gwardyjski, który ma szczególne zadania w ramach bezpieczeństwa w naszym mieście, obejmuje swoim działaniem obszar Starego Miasta i centrum. Uważam, że funkcjonariusze pracujący w tym komisariacie zasłużyli na ten wspaniały obiekt.

- To dobry przykład współpracy samorządu i rządu  w kwestii, która jest istotna dla naszych mieszkańców, czyli bezpieczeństwa. Gratuluję konsekwencji, którą obserwujemy w Lublinie od lat, a jest nią modernizacja budynków i wyposażenia Policji. To przekłada się na jej sprawne działania. Lublin jest na pierwszym miejscu, jeśli chodzi o sprawność działania Policji. We wszystkich rankingach ta skuteczność jest podkreślana i jest to też zasługa wyposażenia funkcjonariuszy - mówił Krzysztof Żuk, prezydent Lublina.

Komisariat zaczął oficjalnie pracę w czwartek (20 maja) o 6 rano. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy