Reklama

Reklama

Lublin: niemiecki prawnik z tytułem doktora honoris causa KUL

Opublikowano: śr, 23 cze 2021 15:21
Autor: | Zdjęcie: Tomasz Koryszko

Lublin: niemiecki prawnik z tytułem doktora honoris causa KUL - Zdjęcie główne

Lublin: niemiecki prawnik z tytułem doktora honoris causa KUL | foto Tomasz Koryszko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Profesor Reinhard Zimmermann - niemiecki prawnik i nauczyciel akademicki specjalizujący się prawie zobowiązań oraz prawie spadkowym, otrzymał tytuł doktora honoris causa Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Reklama

- To dla mnie wielki zaszczyt i wielka przyjemność odebrać tytuł doktora honoris causa KUL. Cieszę się ze zbudowania w ten sposób związku z krajem o wspaniałej tradycji, dla którego zawsze charakterystyczne było dążenie do sprawiedliwości - mówił prof. Reinhard Zimmermann w trakcie uroczystości nadania godności uniwersyteckiej 22 czerwca. Uroczystość ze względu na pandemię odbyła się w trybie hybrydowym.

Rektor KUL ks. prof. Mirosław Kalinowski przypomniał, że uniwersytet przyznaje tytuł doktora honoris causa osobom szczególnie zasłużonym w zakresie nauki, kultury i religii, a jednocześnie odznaczającym się nieskazitelną postawą moralną. Do ich grona dołączył prof. Reinhard Zimmermann, czyli znawca prawa rzymskiego, historii prawa, prawa prywatnego i europejskiego. Uczelnia przyznała to wyróżnienie za szczególne osiągnięcia w dziedzinie prawa, odkrywanie i popularyzowanie źródeł europejskiej tożsamości prawnej. - KUL z ogromną radością i dumą wyróżnia znakomitego prawnika, którego znaczący wkład w rozwój nauki doceniły także inne europejskie uczelnie, honorując prof. Zimmermanna tytułem doktora honoris causa - dodał rektor.

- Prof. Reinhard Zimmermann nie tylko zmienił formę badań nad prawem rzymskim i jego recepcją, ale wiele energii włożył także w poszukiwania źródeł naszej kulturowej tożsamości - powiedział w laudacji dr hab. Maciej Jońca, prof. KUL, kierownik Katedry Prawa Rzymskiego. W swych pracach daje wyraz przekonaniu, że europejską kulturę prawną stworzyli nie tylko prawnicy. Stąd odwołania do Arystotelesa, Platona, rzymskich poetów i retorów, ale także do Biblii oraz Ojców i Doktorów Kościoła. – Prace prof. Zimmermanna bez wątpienia można uznać za dzieła, które inspirują i wytyczają nowe szlaki myślenia. Jego przykład niezbicie dowodzi, że twórcze podejście do prawa rzymskiego, jego historii i tradycji, wciąż jest w stanie powodować przemiany w naszym postrzeganiu świata - wskazał.

Prof. Reinhard Zimmermann (ur. 1952) to niemiecki prawnik i nauczyciel akademicki, m.in. Uniwersytetu w Ratyzbonie i Kapsztadzie, autor wielu opiniotwórczych publikacji. Od roku 2002 dyrektor Max-Planck-Institut für ausländisches und internationales Privatrecht w Hamburgu, a od roku 2011 przewodniczący Studienstiftung des deutschen Volkes. Jego badania koncentrują się na prawie zobowiązań oraz prawie spadkowym, które poddaje analizie w  ujęciu historycznym oraz prawno-porównawczym. Najbardziej rozpoznawanym dziełem Reinharda Zimmermanna jest monografia "The Law of Obligations: Roman Foundations of the Civilian Tradition" ukazująca szereg złożonych procesów, które wpłynęły na kształtowanie się współczesnych modeli stosunków zobowiązaniowych. Uwzględnił w niej nie tylko prawo rzymskie, ale również bogatą spuściznę średniowiecznej kanonistyki. Dzieło to zaliczono do grupy najbardziej znaczących prac z dziedziny prawa w XX wieku.

W swojej historii katolicka uczelnia przyznała tytuł doktora honoris causa ponad stu osobom, m.in. Janowi Pawłowi II, Czesławowi Miłoszowi i Władysławowi Tatarkiewiczowi.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy