Reklama

Reklama

Lublin: Najpierw służba w WOT, potem w innych służbach mundurowych

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Lublin: Najpierw służba w WOT, potem w innych służbach mundurowych - Zdjęcie główne

foto 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina W 2022 roku do służby zawodowej w wojskach operacyjnych przeszło 141 żołnierzy 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej oraz 33 do służb mundurowych. Dołączali głównie do Straży Granicznej i Policji.

Reklama

Od początku działalności lubelskiej brygady szeregi wojsk operacyjnych oraz innych służb mundurowych w ramach służby zawodowej zasiliło w sumie ponad 445 terytorialsów.

- Zachęcanie ochotników i zaszczepianie w nich pasji do wojska, to jedno z zadań WOT. Służą temu, m.in. ciekawe szkolenia w trybie weekendowym, możliwość ćwiczeń na nowoczesnym sprzęcie oraz liczne szkolenia i kursy doskonalące kompetencje. Służąc w WOT ochotnicy nie rezygnując z dotychczasowego stylu życia, mają okazję spróbować prawdziwego wojska i sprawdzić, czy ich marzenia o mundurze wytrzymają konfrontację z rzeczywistością - informuje por. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.

Po roku służby każdy żołnierz Obrony Terytorialnej, który sprawdził się na swoim stanowisku i ma bardzo dobrą opinią swoich przełożonych, może przystąpić do kwalifikacji wojskowej i zasilić jednostkę, jako żołnierz zawodowy. W zeszłym roku z tej możliwości skorzystało blisko 30 żołnierzy terytoralsów, którzy już rozpoczęli służbę, jako żołnierze zawodowi w 2 LBOT. Obecnie na dostępne w brygadzie etaty procedowanych jest 50 kolejnych żołnierzy OT.  

Starszy szeregowy Agnieszka z Lublina służbę w lubelskiej brygadzie zaczęła w kwietniu 2018 r., jako żołnierz OT. Obecnie jest żołnierzem zawodowym w kompanii logistycznej 2 LBOT

- Po trzech latach służby jako kierowca kat. C w zamojskim batalionie i myśleniu na poważnie o wojsku pojawiła się okazja, aby przystąpić do kwalifikacji i zostać żołnierzem zawodowym. Dobrze, że są szkolenia rotacyjne i można się wcześniej sprawdzić, czy to jest to, co się chce robić w życiu. Od dziecka ciągnęło mnie do dużych samochodów i munduru i właśnie w lubelskiej brygadzie odnalazłam swoje miejsce. Tak naprawdę droga do kariery w WOT jest otwarta dla każdego - mówi starszy szeregowy Agnieszka.  

Ochotnicy wybierają terytorialną służbę wojskową, aby przejść podstawowe szkolenia, nabyć wojskowej ogłady i sprawdzić swoje możliwości. 

- W szeregi 2 LBOT wstąpiłem w styczniu w 2018 r. Zgodnie z posiadanymi uprawnieniami i zainteresowaniami zostałem wyznaczony na etat starszego ratownika w sekcji lekkiej piechoty. Formuła WOT pozwoliła mi pogodzić naukę ze służbą wojskową, a z czasem gdy już zapoznałem się z "wojskowym rzemiosłem" zyskałem  pewność, że wojsko jest tym, z czym się chcę związać na całe życie. Zdobyte w 2 LBOT solidne przeszkolenie strzeleckie, taktyczne czy obycie z zasadami żołnierskiego zachowania i zasadami codziennego funkcjonowania w jednostce wojskowej sprawiły, że nie odstawałem od nowych kolegów mających dużo większe doświadczenie - mówi Michał były żołnierz OT, obecnie służący w jednostce operacyjnej.  

- Z 2 Lubelską Brygadą OT byłam związana od 2019 r. Początkowo służyłam na stanowisku radiotelefonisty, następnie jako ratownik. Dzięki służbie udało mi się rozwinąć na wielu płaszczyznach. Zdobyłam umiejętności oraz kursy, które w znacznym stopniu pomogły mi w mojej dalszej ścieżce kariery. Od roku służę w Straży Granicznej  mówi Magdalena były żołnierz OT.  

Osoby, które chcą wstąpić do wojska, ale nie mają wojskowego przeszkolenia mogą spróbować swoich sił na szkoleniu podstawowym w 2 LBOT. W tym roku do wyboru jest 6 terminów: 24.02-11.03, 12-27.05, 30.06-15.07, 15-30.09, 17.11-02.12, 16.12 - kontynuacja szkolenia w czasie ferii zimowych w 2024 r. Dla żołnierzy rezerwy, którzy planują powrót do wojska przygotowano 5 szkoleń wyrównawczych, rozpoczynających się w terminach: 04.03, 12.05, 01.07, 15.09 oraz 07.10.  Zainteresowani mogą składać wnioski o powołanie do terytorialnej służby wojskowej w odpowiednim dla miejsca zamieszkania Wojskowym Centrum Rekrutacji lub przez portal e-UAP. Zainteresowani mogą również skontaktować się z rekrutem 2 LBOT ze swojego powiatu - dane kontaktowe dostępne są na stronie https://rekruterzy.terytorialsi.wp.mil.pl.   Więcej informacji na temat służby w WOT oraz naboru można uzyskać na stronie internetowa poświęconej rekrutacji www.zostanzolnierzem.pl lub dzwoniąc na bezpłatną infolinię rekrutacyjną WOT pod numerem: 800-696-077.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy