Reklama

Reklama

Lublin: Na KUL powstało Studium dla Polonii i Polaków za granicą

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Na KUL powstało Studium dla Polonii i Polaków za granicą - Zdjęcie główne

Lublin: Na KUL powstało Studium dla Polonii i Polaków za granicą | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina KUL zainaugurował działalność Studium dla Polonii i Polaków za granicą. Zgłosiło się ponad 300 uczestników z 11 krajów

Reklama

Profesorowie KUL, eksperci w poszczególnych dziedzinach przez najbliższe pół roku poprowadzą kursy jakie przygotował uniwersytet w ramach działalności Studium KUL dla Polonii i Polaków za granicą.  

- Jesteśmy gotowi do podjęcia wyzwań naukowo-dydaktycznych - zapewnił uczestników studium rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. - Propozycja, z którą dotarliśmy do Państwa została przyjęta nie tylko z ogromną aprobatą, ale przede wszystkim z spotkała się z dużym zainteresowaniem. Jest nas ponad trzysta osób z 11 krajów - podkreślił.

Z kolei minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek zwrócił uwagę na ogromny potencjał uczelnianego projektu. Uruchomienie projektu zbiegło się z przyjęciem przez parlament RP ustawy o powołaniu Instytutu Rozwoju Języka Polskiego im. św. Maksymiliana Marii Kolbego.  - Korzystajcie Państwo  z możliwości jakie daje Wam Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II - zaznaczył Przemysław Czarnek.

Natomiast pełnomocnik rządu do spraw Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak mówił o potrzebie tworzenia lobby wśród rodaków. - Bycie patriotą to bycie ambasadorem naszego kraju. Przekazujcie polskość dzieciom, wnukom, rozmawiajcie w języku ojczystym, pamiętając że stanowimy jedność bez względu na to, gdzie jesteśmy - powiedział Jan Dziedziczak.

Jak wyjaśnia uczelnia, w pierwszym etapie działalności (rok akademicki 2022/2023) Studium uruchomiło 6 kursów. Są to: Nowe media i komunikacja, Promocja kultury polskiej, Opieka nad pacjentem przewlekle chorym i paliatywnym; Poradnictwo i strategie wspierające i profilaktyka zachowań ryzykownych. Jednocześnie przygotowywane są kolejne kursy, do których rekrutacja rozpocznie się w tym roku.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy