Reklama

Reklama

Lublin: Można zgłaszać pomysły do Budżetu Obywatelskiego. Trwa nabór

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Można zgłaszać pomysły do Budżetu Obywatelskiego. Trwa nabór - Zdjęcie główne

Lublin: Można zgłaszać pomysły do Budżetu Obywatelskiego. Trwa nabór | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Trwa nabór pomysłów do 10. jubileuszowej edycji Budżetu Obywatelskiego Miasta Lublin.

Reklama

- Przez ostatnich dziewięć lat wspólnie zrealizowaliśmy wiele nowych inwestycji i przeprowadziliśmy liczne inicjatywy na rzecz poprawy jakości życia w mieście. Było to możliwe dzięki pomysłom mieszkańców i mieszkanek Lublina oraz ich zaangażowaniu, a przygotowywaniu projektów, głosowaniu, następnie ich realizacji towarzyszy dialog i współdziałanie. Czekamy na nowe pomysły mieszkańców, które mają szansę na realizację w 2024 roku - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Projekty można składać poprzez formularz online znajdujący się na stronie decyduje.lublin.eu w zakładce Budżet Obywatelski, jak również za pośrednictwem platformy ePUAP lub tradycyjnie, na papierowych formularzach, w Biurach Obsługi Mieszkańców. Załącznikiem do projektu jest lista co najmniej dwóch osób popierających go, przy czym jedną z nich jest sam autor lub autorka. W wersji elektronicznej wystarczy dołączyć skan takiego pisma. Złożone projekty klasyfikowane są w dwóch kategoriach. Projekty dzielnicowe to takie, które w sposób szczególny służą mieszkańcom i mieszkankom danej dzielnicy. Ich maksymalna wartość nie może przekroczyć 400 tys. zł. Taka kwota zostanie wykorzystana w każdej dzielnicy, o ile projekty we wszystkich dzielnicach będą złożone. W innym przypadku niewykorzystane pieniądze wrócą do puli ogólnomiejskiej. Projekty dzielnicowe mogą mieć charakter wyłącznie infrastrukturalny, a więc dotyczyć budowy, przebudowy czy remontu; ogólnomiejskie – dotyczą potrzeb mieszkańców więcej niż jednej dzielnicy lub miejsce ich realizacji nie jest przypisane do konkretnego terenu. Z kolei projekty ogólnomiejskie dzielą się na:nieinwestycyjne – tzw. „miękkie”, które nie przewidują realizacji inwestycji, czyli dotyczą np. organizacji wydarzeń kulturalnych, sportowych czy animacji społecznej. Ich wartość nie może przekroczyć 200 tys. zł; inwestycyjne – tzw „twarde", są to projekty o zasięgu oddziaływania wykraczającym poza obszar jednej dzielnicy. Maksymalna wartość projektu ogólnomiejskiego nie może przekroczyć 1 mln zł. Może obejmować maksymalnie dwa zadania inwestycyjne, przez co rozumie się przedsięwzięcie o spójnym zakresie rzeczowym, zarówno pod względem lokalizacji, jak i przeznaczenia, mające za zadanie osiągnięcie wspólnego celu. Np. remont dwóch sąsiadujących ulic będzie jednym zadaniem inwestycyjnym, ale remont dwóch ulic w różnych lokalizacjach, to już dwa odrębne zadania. Zgłoszony pomysł nie może zakładać stworzenia wyłącznie dokumentacji.

- W wyniku zeszłorocznych konsultacji zwiększono kwoty na projekty dzielnicowe z 350 tys. do 400 tys. zł. Zmiana dotyczy także zwiększenia kompetencji Zespołu oceniającego projekty, by mógł on zmienić kategorię zgłoszonego projektu z dzielnicowego na ogólnomiejski, na wniosek właściwej terytorialnie Rady Dzielnicy - informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Na stronie www.lublin.eu/budzetobywatelski w zakładce dotyczącej edycji na 2024 rok jest aktualny Regulamin Budżetu Obywatelskiego oraz Cennik miejski. Zawiera on orientacyjne koszty zakupu rzeczy i prac wykonywanych w mieście, oszacowane na podstawie podobnych realizacji w poprzednim roku. Może być pomocny w trakcie tworzenia projektów do Budżetu Obywatelskiego, z zastrzeżeniem, że ostateczne ceny mogą się różnić w zależności od lokalizacji oraz warunków rynkowych.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy