Reklama

Reklama

Lublin: Można dostać dopłatę na ogrzewanie gazowe. Wnioski są już przyjmowane

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Można dostać dopłatę na ogrzewanie gazowe. Wnioski są już przyjmowane - Zdjęcie główne

foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Mieszkańcy mogą wnioskować o wsparcie w ponoszeniu kosztów związanych z zakupem gazu na cele grzewcze. Zwrot pobranego podatku VAT dotyczy osób, które ogrzewają gazem i spełniają kryterium dochodowe.

Reklama

- Obsługa nowych dodatków jest kolejnym zadaniem zleconym gminom przez rząd w ciągu ostatnich miesięcy. Świadczenie nie ma określonej ustawowo kwoty i stanowi refundację podatku VAT wynikającego z opłaconych faktur za dostarczenie paliwa gazowego w 2023 r. Wnioski o jego wypłatę przyjmują wszystkie Biura Obsługi Mieszkańców na terenie miasta. Przesłać je można także drogą elektroniczną. Należy wówczas pamiętać o opatrzeniu takiego wniosku kwalifikowanym podpisem elektronicznym, podpisem zaufanym albo elektronicznym podpisem osobistym - mówi Andrzej Wojewódzki, sekretarz Miasta Lublin.
 
O refundację podatku VAT mogą ubiegać się osoby, które używają paliw gazowych do celów grzewczych w swoim lokalu lub domu i poniosły koszty zakupu tego paliwa. Korzystanie z gazu do ogrzewania musi być potwierdzone wpisem do Centralnej Ewidencji Emisyjności Budynków. Wpis powinien być dokonany do 21 grudnia 2022 r. lub po tym dniu w przypadku głównego źródła ogrzewania wpisanego lub zgłoszonego po raz pierwszy do CEEB. Wnioskodawcą zaś musi być osoba będąca stroną umowy ze sprzedawcą paliw gazowych.

- Prawo do refundacji przysługuje pod warunkiem spełnienia przez gospodarstwo domowe kryterium dochodowego wynoszącego: 2100 zł dla jednoosobowego gospodarstwa domowego, 1500 zł na osobę w przypadku gospodarstwa wieloosobowego - informuje Joanna Stryczewska z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin. - Gospodarstwem domowym jednoosobowym jest osoba fizyczna samotnie zamieszkująca i gospodarująca. Z kolei gospodarstwem wieloosobowym jest osoba fizyczna oraz osoby z nią spokrewnione lub niespokrewnione pozostające w faktycznym związku, wspólnie z nią zamieszkujące i gospodarujące.

Dochód weryfikowany będzie jednorazowo przy złożeniu pierwszego wniosku. Z kolei sposób liczenia dochodu jest podobny jak przy ubieganiu się o dodatek osłonowy. Gmina sama pozyskuje dane dotyczące dochodów opodatkowanych. Natomiast w przypadku dochodu nieopodatkowanego wymagane będzie wypełnienie załącznika Nr 1A, 1B oraz załączenie dokumentów potwierdzających ich uzyskanie. W przypadku złożenia wniosku o refundację w okresie: od 1 stycznia do 31 lipca – uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w przedostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek, czyli dochód z 2021 r. od 1 sierpnia do 29 lutego 2024 r. – uwzględnia się dochód gospodarstwa domowego osiągnięty w ostatnim roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym złożono wniosek, czyli dochód z 2022 r.

Wzór wniosku udostępniony jest w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Miasta Lublin w zakładce e-Urząd. Do wniosku trzeba dołączyć fakturę dokumentującą dostarczenie paliw gazowych przez przedsiębiorstwo energetyczne oraz dowód uiszczenia zapłaty za tę fakturę.
 

- Przyznanie refundacji podatku VAT nie wymaga wydania decyzji. Informacja o przyznaniu świadczenia jest przekazywana na adres e-mail wskazany we wniosku. W przypadku niewskazania adresu e-mail, informację o przyznaniu refundacji można będzie odebrać osobiście w siedzibie Wydziału Spraw Mieszkaniowych, ul. Peowiaków 13 - dodaje Joanna Stryczewska. - Beneficjenci, którzy nie wskażą we wniosku numeru konta bankowego, po odbiór dodatku powinni udać się z dowodem osobistym do najbliższej placówki banku PEKAO SA.

Wnioski o wypłatę refundacji można złożyć do 29 lutego 2024 r. Wymagane dokumenty należy dostarczyć do Biur Obsługi Mieszkańców Urzędu Miasta Lublin (ul. Wieniawska 14, ul. Filaretów 44, ul. Szaserów 13-15, ul. Franciszka Kleeberga 12a, ul. Wolska 11). Osoby dysponujące kwalifikowanym podpisem elektronicznym, profilem zaufanym lub elektronicznym podpisem osobistym mogą składać wnioski przez Internet, np. za pomocą platformy ePUAP.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy