Program „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice” to miejska oferta wsparcia finansowego dla młodzieży i osób dorosłych, której celem jest zwiększenie aktywnego uczestnictwa w kulturze mieszkanek i mieszkańców oraz realizacja różnorodnych działań kulturalnych w dzielnicach Lublina. Na realizację swojego pomysłu można otrzymać nawet 7 tys. zł. Nabór projektów potrwa od 1 do 22 kwietnia. Program jest realizacją założeń zawartych w Strategii Kultury Lublin 2030+, a dodany komponent Młodzież Inspiruje Dzielnice jest realnym dziedzictwem Europejskiej Stolicy Młodzieży.
- Jednym z priorytetów programu „Dzielnice Kultury/Młodzież Inspiruje Dzielnice” są również założenia Europejskiej Stolicy Kultury Lublin 2029, tj. realizacja idei RE:UNION rozumianej jako ponowna integracja, scalanie zerwanych więzów, dialog międzypokoleniowy, międzysektorowy i międzykulturowy. Szczególnie istotne będą pomysły mające potencjał do tworzenia więzi, odbudowywania wspólnoty, intensyfikowania i poprawy relacji międzyludzkich. Idea projektów składanych przez mieszkanki i mieszkańców powinna zakładać działanie na rzecz zmiany społecznej, ich wpływ na miasto, dzielnicę i mieszkańców. Preferowane będą propozycje nowych działań kulturalnych, realizowanych z uwzględnieniem specyfiki danej dzielnicy - tłumaczy Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Z programu mogą skorzystać osoby powyżej 10 roku życia, mieszkające, uczące się lub studiujące w Lublinie. Projekt można złożyć samodzielnie lub z grupą nieformalną liczącą min. 3 osoby. Nowością w tegorocznej edycji jest sposób zgłaszania projektów – propozycje ofert współpracy należy złożyć za pośrednictwem formularza online, dostępnego na stronach internetowych operatorów do dnia 22 kwietnia do godziny 23.59.
Program koordynowany jest przez Wydział Kultury Urzędu Miasta Lublin. Jego realizacją zajmują się operatorzy: Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice”, Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” oraz Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja. Każdy z operatorów programu koordynuje działania w różnych dzielnicach miasta, stąd złożenie projektu jest uzależnione od dzielnicy, w której ma być realizowany:
- Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” odpowiada za realizację Programu w dzielnicach: Abramowice, Bronowice, Dziesiąta, Felin, Głusk, Hajdów-Zadębie, Kalinowszczyzna, Kośminek, Tatary, Wrotków; kontakt: Dzielnicowy Dom Kultury „Bronowice” (ul. Krańcowa 106), dzielnicekultury@ddkbronowice.
pl, - Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” odpowiada za realizację Programu w dzielnicach: Czuby Południowe, Czuby Północne, Konstantynów, Rury, Sławin, Sławinek, Szerokie, Węglin Południowy, Węglin Północny, Zemborzyce; kontakt: Dzielnicowy Dom Kultury „Węglin” (ul. Judyma 2a), s.gumiela@ddkweglin.pl,
- Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja odpowiada za realizację Programu w dzielnicach: Czechów Południowy, Czechów Północny, Ponikwoda, Stare Miasto, Śródmieście, Wieniawa, Za Cukrownią; kontakt: Fundacja Działań Edukacyjnych KReAdukacja (ul. Narutowicza 22/32), fundacja@kreadukacja.org,
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.