Reklama

Reklama

Lublin: Miejsce spotkań Polaków i Ukraińców działa już od miesiąca

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miejsce spotkań Polaków i Ukraińców działa już od miesiąca - Zdjęcie główne

Otwarcie Spilno Lublin | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Minął pierwszy miesiąc działalności Spilno Lublin - miejsca wsparcia, zabawy i edukacji dla dla polskich i ukraińskich mieszkańców Lublina. Odwiedziło je blisko 1000 osób z Polski i z Ukrainy. Skorzystały z ponad 100 bezpłatnych zajęć dla dzieci, młodzieży, ich opiekunów i opiekunek.

Reklama

Spilno to miejska inicjatywa finansowana przez Unicef w ramach wsparcia osób uchodźczych przybyłych do Polski po 24 lutego., gdy zaczęła się wojna. W organizację placówki w Hali Globus oraz opracowanie programu działań pomocowych i integracyjnych zaangażowane są lubelskie organizacje pozarządowe: Fundacja 5Medium, Stowarzyszenie Wspierania Aktywności Bona Fides, Fundacja Sempre a Frente i Stowarzyszenie Homo Faber.
 
- Spilno powstało by łączyć mieszkańców Lublina pod hasłem wspólnej nauki, zabawy i odpoczynku. Wśród gości, którzy je odwiedzają jest wiele osób przybyłych do naszego miasta z Ukrainy po wybuchu wojny, przede wszystkim kobiet z dziećmi. Program Spilno kształtowany jest w taki sposób, by zapewniał wieloaspektowy rozwój. Poprzez działania z zakresu poradni psychologicznych, prawnych czy socjalnych zapewniane jest wsparcie i poczucie bezpieczeństwa. Bardzo praktyczny wymiar mają zajęcia kompetencyjne, jak nauka angielskiego czy polskiego. Nie brakuje tu również szerokiej oferty propozycji spędzania wolnego czasu - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

Przez pierwszy miesiąc, w zajęciach, na które obowiązywały zapisy, wzięło udział około 1000 osób. Łącznie około 8000 osób było pośrednimi lub bezpośrednimi odbiorami oferty. Z miejsca i propozycji Spilno skorzystało 4183 dzieci i 3336 dorosłych, przede wszystkim kobiet. Osoby pochodzenia ukraińskiego stanowią 80% odbiorców, natomiast z Polski i innych narodowości – 20%.
 
- W Spilno otrzymać można profesjonalną pomoc w obszarze psychoterapii. Na ten rok, zaplanowano 80 godzin porad psychologicznych w formie wsparcia indywidualnego. Większość spotkań, które prowadziła Fundacja Sempre a Frente, już się odbyła, co wskazuje na duże zapotrzebowanie na tego typu pomoc. Z kolei Fundacja Bona Fides ma w swoim harmonogramie 20 godzin poradnictwa psychologicznego miesięcznie. Zajęcia odbywają się regularnie. Profesjonalna pomoc na rzecz społeczności uchodźczej obejmuje również wsparcie w postaci zajęć wspomagających – logopedycznych, fizjoterapeutycznych. Poszukiwane były konsultacje i porady eksperckie z zakresu prawa czy spraw socjalnych - informuje Izolda Boguta z biura prasowegow Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
 
Dwa razy w tygodniu są zajęcia językowe. Prowadzone są w małych grupach, zarówno dla dzieci, jak i dla dorosłych. To lekcje języków: angielskiego, polskiego i ukraińskiego. Z kolei pracownicy i pracowniczki Spilno cały czas zdobywają nowe kompetencje i współpracują ściśle z Unicef Polska. Organizacja przeprowadza szkolenia z zakresu komunikacji, celów i wartości organizacji, pracy w trudnych warunkach z osobami uchodźczymi, a w szczególności z dziećmi, które potrzebują i wsparcia i poczucia bezpieczeństwa.
 
Dodatkowo, w ramach zajęć i warsztatów ogólnorozwojowych odbywają się zajęcia rękodzielnicze dla kobiet i wszystkich dorosłych oraz zajęcia manualne dla dzieci.
 
- Ogromnym zainteresowaniem cieszą się spotkania typu mindfulness dla kobiet i dzieci z opiekunami. Zajęcia dotyczą świadomego ruchu, technik relaksacyjnych i zajęć ruchowych. Odbywają się również warsztaty okolicznościowe, jak te związane z okresem świątecznym, w czasie których dzieci przygotowywały kartki z życzeniami w formie origami, tworzone były kompozycje kwiatowe i wianki adwentowe. W Spilno, dzięki multifunkcyjnej, przyjaznej przestrzeni odbywają się również wystawy oraz pokazy wytworów warsztatowych, jak na przykład pokaz ubrań - dodaje Izolda Boguta.
 
W ostatnich tygodniach Spilno było też miejscem m.in. spotkania grupy mam z Ukrainy, lubelskich seniorów czy kadry sędziowskiej Mistrzostw Świata w Karate Tradycyjnym i towarzyszącego im Pucharu Świata Dzieci. 12 grudnia w Spilno wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk spotkała się z działaczami Lubelskiego Społecznego Komitetu Pomocy Ukrainie.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy