Reklama

Reklama

Lublin: Miasto rozdało pieniądze na stypendia dla artystów

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Miasto rozdało pieniądze na stypendia dla artystów - Zdjęcie główne

Lublin: Miasto rozdało pieniądze na stypendia dla artystów | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina 28 projektów z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury dostanie wsparcie finansowe Miasta. Stypendia trafią m.in. do 9 autorów projektów młodzieżowych oraz do twórców pełnoletnich.

Reklama

- W konkursie stypendialnym na realizację projektów z zakresu twórczości artystycznej i upowszechniania kultury po raz drugi przyznano środki na realizację projektów młodzieżowych. Ułatwiają one osobom między 13. a 30. rokiem życia zrealizowanie ich twórczych zamierzeń. Stypendia te mają istotne znaczenie w kontekście przyznanego Lublinowi tytułu Europejskiej Stolicy Młodzieży, stanowią także ważny element stałego wzbogacania miejskiej oferty kulturalnej - mówi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. kultury, sportu i partycypacji.

O przyznanie stypendium dla zajmujących się twórczością artystyczną i upowszechnianiem kultury wnioskowało 106 twórców. Łączna wartość wsparcia o jaką wystąpili to ponad 1 mln zł.

- Komisja ds. stypendiów zdecydowała o przyznaniu 17 osobom środków w łącznej wysokości ok. 141 tys. zł. Miejskie stypendia pozwolą między innymi na wydanie płyty z ostatnimi utworami zmarłego w kwietniu tego roku Jerzego Szeli Stankiewicza, nagranymi przed śmiercią z zespołem Teksasy&Wojtek Cugowski, o co wnioskował Andrzej Suchorab. Oleksandra Shumann (pseud. art. Łesia Stepowyczka) korzystając z miejskiego wsparcia, napisze książkę pod roboczym tytułem „Polska, rodzona siostra”, która będzie dotyczyć doświadczeń uchodźców, w tym jej własnych przeżyć po ucieczce przed wojną. Powstanie także film dokumentalny o losach części zasłużonej dla Lublina rodziny Hartwigów, a Urszula Lewartowicz wyda autorski tomik poezji pod roboczym tytułem „Moje frazeolo” - informuje Izolda Boguta z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta  Miasta Lublin.

W naborze wniosków o przyznanie stypendium na młodzieżowy projekt z zakresu twórczości artystycznej lub z zakresu upowszechniania kultury, swoje pomysły zgłosiło 19 osób, na łączną kwotę ponad 54 tys.zł. Zapadła decyzja o przyznaniu wsparcia dla 9 projektów, o łącznej wysokości blisko 24 tys.zł.

- Wśród autorów młodzieżowych projektów są Wiktoria Matusewicz, która zorganizuje wystawę prac o zróżnicowanej strukturze dostępną dla osób z niepełnosprawnością wzroku oraz Aleksandra Kuzioła, której pomysłem jest wydanie pisma młodzieżowego „Tu Lublin!”, co poprzedzą warsztaty dziennikarskie. Z kolei, Zuzanna Sikora wykona cykl płaskorzeźb inspirowanych japońską mitologią - dodaje Izolda Boguta.

Stypendyści powinni skontaktować się z Wydziałem Kultury Urzędu Miasta Lublin. Osoby uczące się lub studiujące proszone są o dostarczenie zaświadczenia ze szkoły/uczelni do celów podatkowych. Natomiast w przypadku otrzymania stypendium w wysokości niższej niż wnioskowana, należy złożyć oświadczenie o wyrażeniu zgody na realizację projektu stypendialnego w kształcie zaproponowanym we wniosku. Wyniki oraz informacja dla autorów zwycięskich projektów opublikowane są na BIP Urzędu Miasta Lublin.
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy