- Frekwencja na spacerze i udział w konsultacjach pokazały, że urządzenie wąwozu jest ważne dla mieszkańców dzielnicy, a sama koncepcja spotkała się z zainteresowaniem i akceptacją z ich strony. Zebrane w dyskusji nad przyszłością wąwozu sugestie będą dla nas bardzo pomocne przy projekcie wykonawczym dla nowego parku, który ma służyć wszystkim mieszkańcom i łączyć różnorodne funkcje – rekreacyjne, sportowe, edukacyjne i przyrodnicze - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
Konsultacje społeczne w sprawie parku trwały do końca sierpnia. Rozpoczął je wspólny lipcowy spacer z projektantem po terenie wąwozu między ul. Kameralną a ul. Północną, gdzie mieszkańcom zaprezentowano koncepcję parku naturalistycznego składającego się z Leśnego Korytarza, Polany Centralnej, Polany Północnej i Strefy Street Artu.
- Aktualnie planujemy rozpoczęcie prac w Leśnym Korytarzu, czyli najbardziej dzikiej części wąwozu. Jeszcze w tym roku pojawią się tam miejsca do wypoczynku, budki lęgowe i tablice edukacyjne. Planujemy także elementy zabawowe dla dzieci utrzymane w naturalnej, leśnej stylistyce - mówi Blanka Rdest-Dudak, dyrektor Wydziału Zieleni i Gospodarki Komunalnej.
W konsultacjach społecznych wpłynęło 21 uwag, z których 16 uwzględniono w całości lub części. Jedna z nich dotyczyła doprecyzowania i ujednolicenia samej nazwy zadania: Park naturalistyczny w wąwozie na Czechowie pomiędzy ulicami Kameralną i Północną.
Przyjęte do realizacji uwagi dotyczyły głównie zagadnień związanych z wyposażeniem. Mieszkańcy m.in. prosili o umiejscowienie w projekcie urządzeń do street workout, ławek oraz ścieżek rowerowych.
- Zwracano także uwagę na zachowanie przestrzeni niezagospodarowanej w miejscu wykorzystywanym zimą jako górka saneczkowa. Pojawiły się również prośby o zagospodarowanie wąwozu z zachowaniem istniejącej roślinności, z elementami małej architektury poza pasami komunikacyjnymi oraz z zastosowaniem rozwiązań uwzględniających potrzeby osób z niepełnosprawnością. Część sugestii nie dotyczyła bezpośrednio obszaru wąwozu ani też rekreacyjnego zagospodarowania, jedna natomiast nie była możliwa do uwzględnienia ze względu na niewystarczającą powierzchnię terenów należących do miasta - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Powstaną mini skwery i mini parki. Ale trzeba spieszyć się ze zgłaszaniem pomysłów
Wstępna koncepcja parku zakłada powstanie czterech stref łączących różne funkcje. Polana Centralna to największa i najszersza część wąwozu między osiedlami, która będzie mieć miejscem rekreacji m.in. z miejscami odpoczynku i strefą zabaw dla dzieci. Polana Północna to część terenów zielonych powyżej al. Smorawińskiego, między budynkiem urzędu skarbowego a domem towarowym. Leśny Korytarz to najwęższa część wąwozu prowadząca od Polany Centralnej do ul. Północnej. Oprócz funkcji komunikacyjnej, którą pełni, powstanie tam infrastruktura przyrodnicza dla ptaków i małych ssaków oraz mała architektura. W Strefie Street Artu pod wiaduktem w al. Smorawińskiego znajdzie się przede wszystkim ogród deszczowy o funkcji retencyjnej z odpowiednio dobranych gatunków roślin magazynujących wodę. Będzie to również miejsce dla sztuki ulicznej jak graffiti czy murale.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.