Reklama

Reklama

Lublin: Miasto na zdjęciach lotniczych. Udostępniono przeglądarkę fotografii

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Lublin: Miasto na zdjęciach lotniczych. Udostępniono przeglądarkę fotografii - Zdjęcie główne

Lublin: Miasto na zdjęciach lotniczych. Udostępniono przeglądarkę fotografii | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Można korzystać z nowych cyfrowych danych przestrzennych dla Lublina. Udostępniono przeglądarkę ukośnych zdjęć lotniczych całego miasta wraz z najnowszą ortofotomapą Lublina.

Reklama

- Od dzisiaj można spojrzeć na Lublin z nowej perspektywy. Wykonawca zakończył prace nad opracowaniem i wdrożeniem nowych danych cyfrowych dla miasta. Pochodzą one z lipca 2022 roku i będą mieć wszechstronne zastosowanie, m.in. w planowaniu przestrzennym, analizach środowiskowych, projektowaniu robót budowlanych, czy wizualizacjach i działaniach marketingowych. Szczególnie zachęcam mieszkańców do zapoznania się z nowymi możliwościami, które dają ukośne zdjęcia lotnicze całego miasta wykonane z czterech kierunków. To będzie bardzo ciekawy spacer po Lublinie - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. inwestycji i rozwoju.
 
Lublin stawia na intensywny rozwój danych przestrzennych, a miejskie serwisy wykorzystują najnowsze technologie. Realizacja umowy na opracowanie nowych danych cyfrowych Lublina – tzw. fotogrametrycznych obejmowała pozyskanie zdjęć lotniczych – pionowych i ukośnych, a potem opracowanie prawdziwej ortofotomapy, czyli pozbawionej pochylenia obiektów i martwych pól.
 
- Powstały ponadto cztery komplety zdjęć ukośnych, a następnie fotoplany. Uzyskane zdjęcia ukośne pozwoliły na wykorzystanie ich do nakładania tekstur na model 3D i podgląd obiektów z różnej perspektywy. Ważnym elementem zamówienia było również wykonanie skaningu laserowego (chmury punktów LiDAR). Na podstawie pozyskanych danych wraz z nałożonymi teksturami pochodzącymi ze zdjęć ukośnych powstał także nowy model Mesh 3D Lublina. Wykonane na zlecenie miasta zdjęcia lotnicze objęły cały obszar miasta, łącznie o powierzchni około 156 km2. Z nowo pozyskanych danych mieszkańcy mogą skorzystać za pośrednictwem modułów Systemu Informacji Przestrzennej Lublina - informuje Monika Głazik z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
 
Przeglądarka ukośnych zdjęć lotniczych jest uzupełniona o dane z poprzednich lat. Dostępna jest pod adresem ukosne.lublin.eu. Oprogramowanie pozwala m.in. na wyszukiwanie punktów adresowych, dokonywanie pomiarów przestrzennych (odległości, wysokości, powierzchni, pomiar elewacji, przekrój), podział widoku na dwa okna, importowanie i eksportowanie widoków, wczytywanie dodatkowych warstw: np. ulic oraz ewidencji (przebiegu i numerów działek).
 
 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy