- Od wielu lat diagnozujemy i analizujemy potrzeby zdrowotne naszych mieszkańców i odpowiadając na rozpoznane problemy skutecznie wprowadzamy pozasystemowe programy zdrowotne i profilaktyczne. Dostrzegamy również sygnalizowany przez mieszkańców problem niepłodności, dotykający coraz większej liczby par. Dziś leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego jest dostępne w ramach usług komercyjnych, bez wsparcia z budżetu państwa. Oznacza to pozbawienie wielu par posiadania potomstwa, dlatego miejski program dofinansowania do procedury in vitro wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom i jest odpowiedzią na faktyczne, uzasadnione medycznie problemy społeczeństwa - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
Program in vitro zakłada wsparcie finansowe do wykonania 2 procedur zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego dla każdej z minimum 50 par zakwalifikowanych rocznie do programu. Będzie to dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do jednej procedury in vitro. Na realizację programu w latach 2023-2025 zaplanowano środki finansowe w miejskim budżecie w wysokości 1,52 mln zł.
Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niepłodność za chorobę społeczną. Z kolei towarzystwa medyczne alarmują, że zmaga się z nią nawet 1,5 mln par w Polsce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.