- Od wielu lat diagnozujemy i analizujemy potrzeby zdrowotne naszych mieszkańców i odpowiadając na rozpoznane problemy skutecznie wprowadzamy pozasystemowe programy zdrowotne i profilaktyczne. Dostrzegamy również sygnalizowany przez mieszkańców problem niepłodności, dotykający coraz większej liczby par. Dziś leczenie metodą zapłodnienia pozaustrojowego jest dostępne w ramach usług komercyjnych, bez wsparcia z budżetu państwa. Oznacza to pozbawienie wielu par posiadania potomstwa, dlatego miejski program dofinansowania do procedury in vitro wychodzi naprzeciw ich oczekiwaniom i jest odpowiedzią na faktyczne, uzasadnione medycznie problemy społeczeństwa - mówi Monika Lipińska, zastępca prezydenta Miasta Lublin ds. społecznych.
Do ogłoszonego przez Miasto konkursu przystąpić mogą podmioty wykonujące działalność leczniczą, świadczące usługi medyczne w zakresie leczenia niepłodności metodami zapłodnienia pozaustrojowego w rozumieniu ustawy o leczeniu niepłodności i prowadzące aktualnie działalność na terenie województwa lubelskiego. Formularz ofertowy, wzór oświadczeń i informację o szczegółowych warunkach konkursu można pobrać z Biuletynu Informacji Publicznej pod adresem www.bip.lublin.eu (zakładka: Ogłoszenia/Konkursy) lub w Wydziale Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin, ul. Spokojna 2, od poniedziałku do piątku w godz. 7.30-15.30. Oferty należy składać w formie pisemnej, w zamkniętej kopercie w siedzibie Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin w terminie do 21 lutego. Otwarcie ofert zaplanowano na 22 lutego. Wyniki konkursu będą znane pod koniec lutego.
Program in vitro zakłada wsparcie finansowe do wykonania 2 procedur zabiegu zapłodnienia pozaustrojowego dla każdej z minimum 50 par zakwalifikowanych rocznie do programu. Będzie to dofinansowanie w wysokości 5 tys. zł do jednej procedury in vitro. Na realizację programu w latach 2023-2025 zaplanowano środki finansowe w miejskim budżecie w wysokości 1,52 mln zł.
Jest to program dla par z problemem niepłodności będące mieszkańcami Lublina oraz rozliczające podatek na terenie miasta, pozostające w związku małżeńskim lub partnerskim, które przeszły postępowanie diagnostyczne w kierunku niepłodności.
O przyjęciu programu, pod koniec 2022 roku zdecydowali radni miejscy.
- Program będzie realizowany w latach 2023 – 2025. Został opracowany przez profesora Sławomira Wołczyńskiego – Kierownika Kliniki Rozrodczości i Endokrynologii Ginekologicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku. Profesor jest cenionym ekspertem i autorem tożsamych programów realizowanych w innych samorządach w Polsce. Programy jego autorstwa realizowane są m.in. w Warszawie, Łodzi, Rzeszowie, Gdańsku, Częstochowie, Zgierzu, Radomsku, Pabianicach - informuje Katarzyna Duma, rzecznik prasowy Prezydenta Miasta Lublin.
Światowa Organizacja Zdrowia uznaje niepłodność za chorobę społeczną. Z kolei towarzystwa medyczne alarmują, że zmaga się z nią nawet 1,5 mln par w Polsce.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.