- Wspólnie z największymi polskimi miastami rozmawialiśmy o aktualnych problemach i wyzwaniach związanych z gospodarką odpadami komunalnymi, przed którymi stoją obecnie samorządy. Staraliśmy się poszukać rozwiązań, które powinny ująć obecnie procedowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska ustawy o rozszerzonej odpowiedzialności producenta oraz systemie kaucyjnym. Zmiany te są kluczowe w kontekście gospodarki obiegu zamkniętego oraz zapewnienia efektywnego recyklingu opakowań. Przyjmując określone rozwiązania przy organizacji sytemu ROP w Polsce nie można także pominąć zagadnień odnoszących się m.in. do ekoprojektowania, zmniejszenia kosztów gminnych systemów gospodarki odpadami poprzez finansowy udział podmiotów wprowadzających produkty w opakowaniach, jak również poziomów recyklingu, które muszą osiągać gminy - mówi Marta Smal-Chudzik, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska Urzędu Miasta Lublin.
W spotkaniu na zaproszenie miast członkowskich UMP wzięła również udział Anna Larsson, dyrektor ds. ekonomii cyrkularnej w pozarządowej organizacji „Reloop Europe”. Zaprezentowała doświadczenia innych krajów europejskich we wdrażaniu rozwiązań na rzecz recyklingu opakowań i finansowego udziału przedsiębiorców wprowadzających te opakowania na rynek.
Przedstawiciele miast odwiedzili też nowo powstałe Centrum Recyklingu spółki Ekopak Sp. z o.o. przy ul. Metalurgicznej, które odpowiada na potrzeby miasta Lublin w zakresie zwiększania efektywności recyklingu.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.