Reklama

Reklama

Lublin: Lekarze pomogli seniorowi specjalną metodą. To pierwszy taki zabieg w tej części kraju

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: SPSK Nr 4 w Lublinie

Lublin: Lekarze pomogli seniorowi specjalną metodą. To pierwszy taki zabieg w tej części kraju - Zdjęcie główne

Lublin: Lekarze pomogli seniorowi specjalną metodą. To pierwszy taki zabieg w tej części kraju | foto SPSK Nr 4 w Lublinie

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Lekarze z Lublina przeprowadzili zabieg kardiologiczny na 83-latku bez otwierania klatki piersiowej. To pierwszy taki zabieg na wschód od Wisły.

Reklama

Specjaliści Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie wykonali pierwszy na wschód od Wisły, zabieg przezcewnikowej naprawy izolowanej niedomykalności zastawki trójdzielnej metodą brzeg-do-brzegu za pomocą systemu Triclip (Abbott). Dzięki temu Kliniczny Oddział Kardiologii Inwazyjnej SPSK Nr 4 w Lublinie wykonuje pełen zakres zabiegów strukturalnych, czyli zabiegów bez otwierania klatki piersiowej.

Zabieg u 83-letniego pacjenta odbył się w sali hybrydowej SPSK Nr 4 w Lublinie. Wykonał go zespół Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej SPSK Nr 4 w Lublinie kierowany przez dr hab. Piotra Wacińskiego, przy wsparciu anestezjologów z Kliniki Anestezjologii i Intensywnej Terapii SPSK Nr 4 w Lublinie kierowanej przez prof. dr. hab. Wojciecha Dąbrowskiego.

- Był to pacjent z ciężką niedomykalnością zastawki trójdzielnej, u którego występowała także bardzo niska frakcja wyrzutowa i szereg innych schorzeń powodujących wysokie ryzyko podczas klasycznej interwencji kardiochirurgicznej. U pacjenta wykluczono możliwość przeprowadzenia standardowej operacji i zakwalifikowano go do przezskórnej naprawy zastawki metodą brzeg-do-brzegu za pomocą przeznaczonego do tego typu zabiegów systemu Triclip (Abbott). Podobnie jak metoda Mitra-Clip (Abbott) stosowana przy zabiegach na zastawce mitralnej, jest ona małoinwazyjna, a dostęp do serca uzyskuje się poprzez żyłę udową. Zarówno zabieg, jak i okres 
pozabiegowy przebiegły bez zakłóceń. Uzyskaliśmy znaczną redukcję niedomykalności zastawki trójdzielnej - tłumaczy dr hab. Piotr Waciński, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Kardiologii Inwazyjnej SPSK Nr 4 w Lublinie.

Obecnie specjaliści Klinicznego Oddziału Kardiologii Inwazyjnej SPSK Nr 4 w Lublinie wykonują pełen zakres zabiegów strukturalnych serca, czyli zabiegów bez otwierania klatki piersiowej. Takich ośrodków jest w Polsce niewiele. - W naszym oddziale przeprowadzamy w zasadzie wszystkie dostępne obecnie w Polsce zaawansowane zabiegi strukturalne u osób dorosłych  - potwierdza dr hab. n. med. Piotr Wacińsk.

Program zabiegów strukturalnych wykonywany obecnie w Klinicznym Oddziale Kardiologii Inwazyjnej SPSK Nr 4 w Lublinie obejmuje: przezskórną naprawę zastawki mitralnej i trójdzielnej, przezskórną wymianę zastawki aortalnej (TAVI), zamknięcie uszka lewego przedsionka, jak i ubytków w przegrodzie międzyprzedsionkowej oraz PFO. Zabieg wykonywany za pomocą systemu Triclip wpisuje się w leczenie niewydolności krążenia, czyli dolegliwości, z którą do szpitala z roku na rok zgłasza się coraz więcej pacjentów

- Obecnie, w związku ze starzeniem się społeczeństwa, niewydolność krążenia stanowi prawdziwą plagę. Osoby z tą dolegliwością często mierzą się z brakiem dostępu do alternatywnych, małoinwazyjnych metod zabiegowych. Procedury, które wykonujemy w Samodzielnym Publicznym Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie, w tym leczenie przezskórne zastawki trójdzielnej, są innowacyjnymi metodami zwiększającymi bezpieczeństwo, skracającymi czas hospitalizacji, a przede wszystkim zwiększającymi komfort życia pacjentów - mówi dr hab. n. med. Piotr Waciński.

Lublin jest jednym z kilku ośrodków w Polsce i jedynym na wschód od Wisły, gdzie wykonywane są zaawansowane zabiegi przezskórnej naprawy zastawki trójdzielnej metodą brzeg-do-brzegu za pomocą systemu Triclip (Abbott).

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy