Prof. Abraham Skórka jest naukowcem, rabinem, teologiem i nauczycielem judaizmu. Urodził się w Argentynie w 1950 r., w 1973 r. zakończył studia na wydziale chemii. Ukończył studia rabinackie i został rabinem. W 1979 r. uzyskał na uniwersytecie w Buenos Aires doktorat na podstawie pracy z dziedziny biofizyki. Dodatkowo studiował w żydowskim seminarium rabinicznym Jewish Theological Seminary of America w Nowym Jorku – najważniejszym ośrodku judaizmu konserwatywnego, który stara się łączyć tradycje religijne z nowoczesnością, między innymi z nauką uniwersytecką. Od 1973 r. był rabinem kongregacji w Buenos Aires, głównie – od 1976 do 2018 r. – synagogi Benei Tikva. Był wykładowcą nie tylko w seminarium rabinicznym, ale też na uniwersytetach w Buenos Aires, a po przejściu na emeryturę w 2018 r. na uniwersytetach amerykańskich – w Filadelfii (Saint Joseph’s University, Gratz College) i obecnie w Waszyngtonie (Georgetown University).
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Kardynał Dziwisz został Profesorem Honorowym KUL
Z kolei w poniedziałek (16 października) na KUL z okazji pierwszej rocznicy powstania Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela odbędzie się debata „Dialog katolicko-żydowski. Inspiracje, wyzwania, perspektywy”. Obok rabina Skórki udział wezmą: autor licznych publikacji na temat kultury judaizmu, dialogu i ekumenizmu ks. dr hab. Waldemar Szczerbiński, prof. UAM oraz pełnomocnik Rektora KUL ds. relacji katolicko-żydowskich i badań naukowych w Ziemi Świętej ks. prof. dr hab. Mirosław Wróbel.
- Uczestnicy debaty podzielą się refleksją nad fenomenem Abrahama J. Heschela i aktualnością jego nauczania, a także przemyśleniami na temat miejsca i kondycji dialogu chrześcijańsko-żydowskiego we współczesnym świecie. Dyskusję poprowadzi dyrektor Centrum Heschela KUL, biblista i członek Papieskiej Komisji Biblijnej ks. prof. Marcin Kowalski, a rozpocznie się ona o godz. 11:00 w Centrum Transferu Wiedzy KUL, aula CTW -114 - informuje KUL.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.