Reklama

Reklama

Lublin: Koniec ze sprzedażą alkoholu na uczelnianych kampusach?

Opublikowano:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Koniec ze sprzedażą alkoholu na uczelnianych kampusach? - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Fundacja Wolności zauważyła, że sprzedaż alkoholu na terenie lubelskich uczelni jest niezgodna z prawem. Sprawa trafiła do wojewody lubelskiego i Ratusza.

Reklama

Kilka lat temu Rada Miasta Lublin przyjęła uchwałę "w sprawie zasad usytuowania miejsc sprzedaży i podawania napojów alkoholowych na terenie Miasta Lublin oraz ustalenia liczby zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych". Zgodnie z nią obowiązuje np. zakaz sprzedaży alkoholu w pobliżu szkół, internatów, kościołów, cmentarzy i placówek leczenia uzależnień. Zakazem nie objęto szkół wyższych. 

O to, dlaczego wyłączono z tego szkoły wyższe, wojewodę lubelskiego zapytała Fundacja Wolności.

- Odpowiedź wojewody nadeszła po czterech miesiącach. Po przeanalizowaniu m.in. orzecznictwa w tej sprawie wojewoda orzekł, że uchwała została podjęta z istotnym naruszeniem prawa. W październiku ubiegłego roku skierował wniosek do Rady Miasta o dostosowanie uchwały do obowiązujących przepisów - czytamy na portalu internetowym Jawny Lublin. - Minęło kilka miesięcy i kilka sesji Rady Miasta. Dotąd na żadnej nie zajęto się wnioskiem wojewody. Zajrzeliśmy do harmonogramu kolejnych – też ani widu alni słychu. Wobec tego zapytaliśmy w ratuszu. 

Justyna Góźdź z biura prasowego Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin przekazała, że wniosek wojewody przyjęto do realizacji. - Przygotowanie projektu uchwały wymaga jednak przeprowadzenia stosownych konsultacji. Obecnie zakończyliśmy już etap konsultacji z radami dzielnic. Zakładamy, że na jednej z najbliższych sesji projekt uchwały zostanie przedstawiony Radzie Miasta celem dalszego procedowania - poinformowała cytowana przez Jawny Lublin, Justyna Góźdź.

Jak pisze Jawny Lublin - studentom nikt nie zakazuje picia alkoholu, a chodzi tylko o podawanie oraz sprzedaż takich napojów i przestrzeganie prawa. Do tego każda gmina ma ustawowy obowiązek, żeby podejmować działania, zmierzające do ograniczenia spożywania alkoholu. 

- W lubelskiej uchwale zakazem objęte są nie tylko szkoły i internaty dla dzieci i młodzieży. Ludzie korzystający z placówek leczenia uzależnień albo chodzący do kościoła przecież są na ogół dorośli… - napisał Jawny Lublin. - Czy wiecie, że ustawa o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi zabrania wnoszenia napojów alkoholowych m.in. na teren obiektów, w których odbywają się imprezy sportowe i rozrywkowe? A czy ktoś widział juwenalia bez piwa?

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy