Reklama

Reklama

Lublin: Koalicja Obywatelska o wykonaniu budżetu województwa. Radni uważają, że poziom jest niezadowalający [WIDEO]

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Screen - Google Maps

Lublin: Koalicja Obywatelska o wykonaniu budżetu województwa. Radni uważają, że poziom jest niezadowalający [WIDEO] - Zdjęcie główne

Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego | foto Screen - Google Maps

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Koalicja Obywatelska uważa, że Zarząd Województwa Lubelskiego nie wykonał w pełnym zakresie budżetu za 2020 rok. Radni KO odnieśli się m.in. do wydatków inwestycyjnych, bezrobocia czy ochrony zdrowia.

Reklama

Koalicja krytykuje Zarząd Województwa Lubelskiego

W trakcie sesji Sejmiku Województwa Lubelskiego radni mają głosować nad absolutorium dla Jarosława Stawiarskiego (Prawo i Sprawiedliwość) - marszałka i Zarządu Województwa Lubelskiego. Absolutorium to określenie aktu prawnego, który dokonywany jest poprzez np. samorząd, na podstawie przedstawionego sprawozdania rachunkowego. Udzielenie absolutorium oznacza stwierdzenie prawidłowości działania finansowego organu wykonawczego w danym czasie.

Radni Koalicji Obywatelskiej w trakcie konferencji prasowej tuż przed sesją (13 lipca) przed Urzędem Marszałkowskim w Lublinie, odnieśli się do głosowania nad absolutorium. Ich zdaniem budżet za zeszły rok nie został w pełni wykonany.

- Jako opozycja chcielibyśmy w sposób rzetelny i merytoryczny odnieść się do wykonania budżetu, a także decyzji, które były bądź nie były podejmowane w międzyczasie. To, że jesteśmy opozycją nie ukrywamy oczywiście. Natomiast chcielibyśmy być opozycją konstruktywną. Nie chcielibyśmy i nie jesteśmy taką opozycją jak Prawo i Sprawiedliwość w Radzie Miasta Lublin, która z zasady neguje i głosuje przeciw każdej inicjatywie, niebędącej inicjatywą PiS - zaznaczał Krzysztof Komorski.

Komorski podkreślił, że wykonanie budżetu przez zarząd, według klubu Koalicji nie jest na zadowalającym poziomie. 

- Wydatki majątkowe zostały wykonane w 72 procentach. Jeszcze gorzej jest chodzi o stricte inwestycyjne wydatki. To jest wykonanie na poziomie 65-66 proc. Jeśli chodzi o wydatki drogowe z udziałem środków zewnętrznych, europejskich to nawet 54 - 55 proc. - wymieniał Adam Wasilewski.

W porządku obrad sesji przed głosowaniem nad absolutorium znalazło się przedstawienie raportu o stanie województwa lubelskiego i debata nad nim. Raport opisuje sytuację społeczno-gospodarczą województwa lubelskiego w roku 2020 oraz podsumowuje działania zrealizowane przez Zarząd Województwa.

- W tym raporcie niestety wyłania się mało optymistyczny obraz naszego województwa. Zadłużenie jednostek ochrony zdrowia przekroczyło miliard i rok do roku rośnie. Niestety odstajemy też od dynamiki wzrostu PKB. Jesteśmy znacznie poniżej średniej i wyprzedziły nas takie województwa jak podlaskie i świętokrzyskie - komentowała Bożena Lisowska - To nie napawa optymizmem i niestety hasło "Lubelskie przyspiesza" jest tylko i wyłącznie pustą obietnicą.

Radna wyjaśniała też, że najbardziej przerażą fakt dużego bezrobocia wśród młodych mieszkańców Lubelszczyzny. I dodawała, że co trzeci mieszkaniec pozostaje bez pracy.

- Nie da się analizować wykonania budżetu bez przyjrzenia się ochronie zdrowia - mówił Krzysztof Bojarski - Niestety przekroczyliśmy miliard złotych zobowiązań w tym roku, co jest czerwoną lampką, która się zapala, bo niedługo te zobowiązania naszych jednostek ochrony zdrowia przekroczą budżet całego województwa, łącznie ze środkami unijnymi.

Ostatecznie na sesji za udzieleniem absolutorium Zarządowi Województwa Lubelskiego 19 radnych było "za”, 6 - "przeciw”, 8 wstrzymało się od głosu.

Konferencja prasowa radnych KO w sprawie absolutorium

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy