W dokumencie Strategia Kultury Lublin 2030+ zaproponowanych jest pięć priorytetów. Obejmują one swoim zasięgiem różne aspekty funkcjonowania kultury w mieście: „Dostęp do kultury”, „Edukacja kulturalna”, „Lublin (w) 2030”, „Kadry kultury” oraz „Twórczość i kreatywność”. Realizacja takich priorytetów ma pozwolić zwiększyć rolę kultury w życiu mieszkanek i mieszkańców miasta. Dbanie o szeroko rozumianą dostępność, zapewnienie kompetencji odbioru i uczestnictwa, działania na rzecz pracowników, artystów i sektora kreatywnego, poszukiwanie innowacji oraz rozwój współpracy międzynarodowej – wszystko to ma pozwolić wzmocnić lubelską kulturę.
- Strategia sektorowa powstała w oparciu o główny dokument strategiczny miasta, czyli Strategię Lublin 2030. Stworzone w trakcie jej przygotowywania raporty i opracowania, praca ekspertów w Tematycznych Grupach Roboczych, a w końcu sam jej tekst były najważniejszą inspiracją na początkowym etapie tworzenia Strategii Kultury Lublin 2030+. Niezwykle pomocny był także przeprowadzony w kwietniu i maju 2023 roku cykl spotkań ze środowiskiem oraz mieszkankami i mieszkańcami, który pozwolił poznać propozycje i opinie o lubelskiej kulturze oraz przygotowywanym dokumencie. W połączeniu z informacjami uzyskanymi z ankiety internetowej, zrealizowanej niedługo po spotkaniach, był źródłem wielu ciekawych i inspirujących pomysłów. Również starania o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2029 i działania wpisane w aplikację konkursową stanowią istotny element tworzonej Strategii - wyjaśnia Anna Czerwonka z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
Konsultacje społeczne Strategii Kultury Lublin 2030+ trwają do 30 kwietnia. W tym czasie mieszkanki i mieszkańcy mogą podzielić się swoimi opiniami wysyłając je pocztą tradycyjną na adres: Wydział Kultury, ul. Złota 2, 20-112 Lublin, z dopiskiem „Konsultacje” lub przez internet na e-mail: konsultacje@lublin.eu oraz ustnie, co możliwe będzie podczas protokołowanego spotkania z pracownikiem Wydziału Kultury (ul. Złota 2, 20-112 Lublin, III piętro). Ponadto w ramach konsultacji przewidziano: dyżur konsultacyjny w dniu 23 kwietnia, w godz.16.00-18.00, miejsce: Ratusz Miasta Lublin, plac Króla Władysława Łokietka 1, sala nr 3, parter; dyżur konsultacyjny pod numerem tel. 81 466 37 16 w dniu 24 kwietnia, w godz. 9.00-15.00; otwarte spotkanie konsultacyjne z mieszkankami i mieszkańcami, które odbędzie się 26 kwietnia w siedzibie Urzędu Miasta Lublin przy ulicy Spokojnej 2, w sali 252, w godzinach 16.30-18.30. Spotkanie będzie tłumaczone na Polski Język Migowy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.