reklama
reklama

Lublin: IPN znalazł szczątki zamordowanych na Zamku Lubelskim. Poszukiwania prowadził na jednym z cmentarzy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Róża Dylewska, BPiI; Łukasz Pasztaleniec, OBPiI IPN w Lublinie

Lublin: IPN znalazł szczątki zamordowanych na Zamku Lubelskim. Poszukiwania prowadził na jednym z cmentarzy - Zdjęcie główne

Lublin: IPN znalazł szczątki zamordowanych na Zamku Lubelskim. Poszukiwania prowadził na jednym z cmentarzy | foto Róża Dylewska, BPiI; Łukasz Pasztaleniec, OBPiI IPN w Lublinie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Na cmentarzu przy ul. Unickiej znaleziono szczątki ofiar zamordowanych na Zamku Lubelskim. To efekt kolejnego etapu poszukiwań Instytutu Pamięci Narodowej.
reklama

Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził kolejny etap prac poszukiwawczych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. Specjaliści szukali miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku Lubelskim w latach 1945-1947.
 
- W trakcie pierwszego dnia prac ujawniono pod współczesnym nagrobkiem kompletne szczątki należące do jednego mężczyzny. Były one złożone w worku foliowym i wkopane w głąb jamy grobowej. Z uwagi na defragmentację czaszki konieczna będzie jej rekonstrukcja, celem ustalenia ewentualnych obrażeń - informuje dr Artur Piekarz, naczelnik Oddziałowego Biura Poszukiwań i Identyfikacji w Lublinie IPN w Lublinie. - Drugiego dnia prowadzono badania w obrębie kolejnej współczesnej mogiły. Po podjęciu szczątków osób pochowanych w górnych pokładach, natrafiono na głębokości 2,20 m na obrys pierwotnej jamy grobowej. Niestety, po jej przebadaniu do poziomu warstwy naturalnej zalegającej na głębokość 3 m, nie ujawniono ludzkich kości. Prawdopodobnie szczątki poszukiwanych osób zostały ekshumowane w latach 60. XX w. podczas pogłębiania grobu pod wtórny pochówek i przeniesione w nieznane miejsce na cmentarzu.
 
Natomiast ostatniego dnia prac znaleziono pod współczesnym grobem luźne kości ludzkie. Należą do co najmniej pięciu osób.
 
 
- Prawdopodobnie była to pierwotnie mogiła więzienna, w której pogrzebano ofiary kilku egzekucji. W 1954 r. dokonano tam pochówku wtórnego i ekshumowano znajdujące się w grobie szczątki. Czynności te jednak wykonano niedbale. Podjęto wówczas większość kości długich oraz czaszki, które – podobnie jak w przypadku poprzedniego grobu – przeniesiono w nieznane miejsce. W mogile ujawniono pozostawione po ekshumacji dwie żuchwy z uzębieniem, fragmenty miednic, kręgi, żebra, kość ramienną i strzałkową oraz liczne kości stóp. Te ostatnie zachowały się w częściowym układzie anatomicznym - podaje dr Piekarz.
 
Przy szczątkach znaleziono jeszcze fragment tkaniny oraz sprzączkę. Szczątki trafiły do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Tam zostaną poddane badaniom genetycznym i próbie identyfikacji genetycznej.
 
Poszukiwania odbywały się w d niach 14-16 listopada.
 
 

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama