Zespół Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN przeprowadził kolejny etap prac poszukiwawczych na Cmentarzu Rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. Celem było znalezienie miejsc pochówku osób straconych w więzieniu na Zamku Lubelskim na mocy wyroków orzeczonych przez Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie.
- W wyniku przeprowadzonych prac podjęto szczątki należące do trzech osób, które spoczywały pod trzema współczesnymi mogiłami. Charakter pochówków wskazuje, że należały one do więźniów Zamku. W pierwszej z jam grobowych ujawniono szkielet mężczyzny w układzie anatomicznym, który był ułożony przednimi powierzchniami ciała ku dołowi. Szczątki dwóch kolejnych ofiar były złożone w foliowych workach i wkopane w głąb grobów - informuje dr Artur Piekarz, OBPiI IPN w Lublinie.
Ustalono, że co najmniej dwie ofiary miały ślady po postrzałach w obrębie czaszki. Są one charakterystyczne dla egzekucji tzw. metodą katyńską. Przy szczątkach znaleziono plastikowe guziki i medaliki.
CZYTAJ TAKŻE: IPN zidentyfikował kolejne ofiary totalitaryzmów. Wśród nich zamordowani na Zamku Lubelskim
Szczątki trafiły do Katedry i Zakładu Medycyny Sądowej UM w Lublinie. Tam będą poddane badaniom medycznym oraz identyfikacji genetycznej.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.