reklama
reklama

IPN zidentyfikował kolejne ofiary totalitaryzmów. Wśród nich zamordowani na Zamku Lubelskim

Opublikowano:
Autor:

IPN zidentyfikował kolejne ofiary totalitaryzmów. Wśród nich zamordowani na Zamku Lubelskim - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaInstytut Pamięci Narodowej zidentyfikował 20 kolejnych ofiar totalitaryzmów. Wśród nich są osoby, które zginęły na Zamku Lubelskim.
reklama

- Wśród nowo zidentyfikowanych znajdują się m.in. ofiary terroru komunistycznego zamordowane na terenie Zamku w Lublinie, zmarli i zamordowani w więzieniu w Raciborzu, żołnierze podziemia antykomunistycznego ziemi małopolskiej oraz ofiara zamordowana w komunistycznym więzieniu w Warszawie - poinformował Instytut Pamięci Narodowej. - Lista nazwisk zidentyfikowanych dotychczas ofiar obejmuje nazwiska ponad 240. W wyniku działań IPN odnaleziono i podjęto szczątki ponad dwóch tysięcy osób.

Listę wraz z biogramami i zdjęciami można znaleźć na stronie internetowej IPN. Na tej liście jest kilka osób, których szczątki znaleziono podczas prac ekshumacyjnych prowadzonych przez IPN na cmentarzu rzymskokatolickim przy ul. Unickiej w Lublinie. Z Lublinem i okolicami byli związani: Wacław Czępiński ps. „Zbyszek”, Józef Kłyś ps. „Rejonowy”, „Woźniak” i Eugeniusz Lis ps. „Bystry”.

reklama

Instytut prowadzi działania zmierzające do odnalezienia i identyfikacji ofiar reżimów totalitarnych oraz czystek etnicznych w ramach działalności Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN i współpracując przy tym z Główną Komisją Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu. Poza tym, IPN od kilku lat korzysta z narzędzia udostępnionego przez amerykańskie Federalne Biuro Śledcze systemu CODIS. Dzięki temu każdego roku wzrasta odsetek osób, który teraz sięga 30 procent.

reklama

Działania poszukiwawcze prowadzone są w całym kraju i za granicą. Przebadano kilkadziesiąt miejsc w Polsce oraz m.in. na Ukrainie, Białorusi, na Litwie i w Niemczech.

- Na 2023 r. zespół prof. Krzysztofa Szwagrzyka zaplanował prace poszukiwawcze m.in. na terenie jednostki wojskowej w Rembertowie (kontynuacja), w Warszawie (kontynuacja prac na terenie dawnego więzienia Toledo na Pradze, kontynuacja badań na terenie Willi Jasny Dom), w Mucznem (kontynuacja prac poszukiwawczych szczątków ofiar zbrodni UPA na Polakach) oraz kilkudziesięciu innych miejscach - podał IPN.

Na środę (8 marca) w Belwederze zaplanowano uroczystość wręczenia not identyfikacyjnych, w której biorą udział rodziny zidentyfikowanych ofiar,  

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama