reklama
reklama

Lublin: Instytucja KUL nagrodzona za pomoc niepełnosprawnym

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lublin: Instytucja KUL nagrodzona za pomoc niepełnosprawnym - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaCentrum Aktywizacji Osób z Niepełnosprawnością KUL CAN zostało laureatem regionalnego konkursu Lodołamacze. Wyróżnia on instytucje oraz pracodawców, którzy działają na rzecz osób niepełnosprawnych.
reklama

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II  został nominowany w kategorii Instytucja. Kandydaturę KUL zgłosił Wojewoda Lubelski, Urząd Wojewódzki w Lublinie, Okręgowy Inspektorat Pracy w Lublinie oraz PFRON. Pod uwagę wzięta została działalność KUL CAN, którego dewizą są słowa: "U nas nie musisz być niepełnosprawnym STUDENTEM"  - "U nas MOŻESZ być pełnosprawnym STUDENTEM".

-  Staramy się usuwać lub maksymalnie zmniejszać niedogodności związane z niepełnosprawnością dostosowując formy wsparcia do rodzaju i stopnia niepełnosprawności. Chcemy aby nasi studenci wiedzieli, że mogą na nas liczyć i że dzięki własnej pracy i naszej pomocy mogą pokonać wszystkie trudności - podkreśla Paweł Robak, dyrektor KUL CAN.

Zespól specjalistów KUL CAN udziela wsparcia studentom niewidomym, słabo widzącym, niesłyszącym i słabo słyszącym  poprzez dostosowanie materiałów niezbędnych w toku studiów, a także tym z niepełnosprawnością ruchową.

reklama

-  Na różnych etapach studiów i w zależności od rodzaju niepełnosprawności pomoc ma inny charakter. Niewidomym studentom zapewniamy dostęp do najważniejszych materiałów dydaktycznych. To podręczniki, konspekty w brajlu, komputery z syntezatorem mowy, słowniki dźwiękowe, linijki brajlowska, drukarki brajlowskie - podaje Robak.

CZYTAJ TAKŻE: Lublin: W mieście ma być nowy szpital. Otworzyć chce go jedna z uczelni

Centrum odpowiada również za udzielanie pomocy finansowej i za przystosowanie uniwersytetu do potrzeb osób z dysfunkcjami ruchu.  Uczelnia ma samochód z  windą, co pozwala na organizację transportu niepełnosprawnych. Z kolei większość budynków kampusu wyposażona jest w windy, a osoby mające trudności w poruszaniem mogą liczyć na pomoc asystentów. Dotyczy to studentów niewidomych w pierwszych miesiącach nauki i zawsze w sytuacjach wymagających takiej pomocy. Dodatkowo, na KUL pracuje 57 osób z niepełnosprawnościami. W roku akademickim 2021/22 opieką centrum objętych było 230 studentów.
 
Konkurs „Lodołamacze” organizuje Fundacja Aktywizacji Zawodowej Osób Niepełnosprawnych FAZON, a  statuetki dla Pracodawców Wrażliwych Społecznie – Lodołamaczy przyznawane są od 17 lat.

reklama

- Istotą Kampanii jest przełamywanie stereotypów i uprzedzeń związanych z zatrudnianiem i kształceniem osób niepełnosprawnych. Tytuł Lodołamacza to symbol otwartości, i zaangażowania. Przyznawany jest w kategoriach Rehabilitacja Społeczno-Zawodowa, Otwarty Rynek Pracy, Instytucja, Przyjazna Przestrzeń-Dostępność, Zdrowa Firma, Dziennikarz bez Barier. Finałowa, ogólnopolska gala konkursu odbędzie się 6 października na Zamku Królewskim w Warszawie. Patronat nad wydarzeniem sprawuje pierwsza dama RP Agata Kornhauser-Duda - informuje Monika Stojowska z KUL.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama