Reklama

Reklama

Lublin: Gastronomia i sklepy w centrum będą działać całą dobę? Radni miejscy odłożyli decyzję na listopad

Opublikowano: Ostatnia modyfikacja:
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Lublin: Gastronomia i sklepy w centrum będą działać całą dobę? Radni miejscy odłożyli decyzję na listopad - Zdjęcie główne

Deptak w Lublinie | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Radni miejscy mieli zdecydować, czy sklepy, restauracje i puby w centrum miasta będą mogły działać całą dobę. Głosowanie nad tą uchwałą zostało jednak przełożone na listopadową sesję.

Reklama

W czwartek (20 października) odbywa się sesja Rady Miasta Lublin. W porządku obrad znalazł się projekt uchwały w sprawie "określenia godzin otwierania i zamykania placówek handlu detalicznego, zakładów gastronomicznych i zakładów usługowych na terenie miasta Lublin". Jest to projektu Uchwały Komitetu Inicjatywy Uchwałodawczej Restauratorów Śródmieścia. Chodzi o lokale przy ul. Krakowskie Przedmieście w Lublinie w obrębie od Placu Litewskiego do budynku Ratusza Miasta Lublin łącznie z placówkami na ulicach znajdujących się w obrębie ul. Krakowskie Przedmieście, tj. ul. Kapucyńska, ul. Walerego Wróblewskiego, ul. Jana Gilasa, ul. Świętoduska, ul. Stanisława Staszica oraz ul. Zielona wraz z ogródkami gastronomicznymi. Dzięki uchwale lokale w tych okolicach mogłyby być otwarte całą dobę.

Innicjatorzy wyjaśniają, że przeprowadzone przed przygotowaniem projektu uchwały konsultacje z mieszkańcami potwierdziły potrzebę uregulowania godzin pracy takich placówek i lokali. 

- Możliwość prowadzenia życia nocnego przez mieszkańców miasta i turystów jest niezwykle istotna dla promocji miasta, jego wizerunku i gospodarki. Autorzy projektu uchwały chcieliby także zachować tożsamość centrum miasta jako przestrzeni tętniącej życiem i szeroko dostępnej dla wszystkich mieszkańców. Właściciele, najemcy i organizatorzy „życia nocnego" w samym sercu Lublina, borykają się z szeregiem problemów wynikających z nieuregulowania kwestii godzin otwarcia placówek gastronomicznych, wraz z ogródkami gastronomicznymi przynależącymi do restauracji, pubów i barów, otwartymi w sezonie letnim - czytamy w projekcie uchwały.

Lokale są otwierane i zamykane są według wyboru przedsiębiorców. Pomysłodawcy zaznaczają także, że funkcjonowanie lokali gastronomicznych w późnych godzinach wieczornych i nocnych, mimo dużego zapotrzebowania mieszkańców i turystów na tego rodzaju działalność, powoduje problemy sąsiedzkie z niewielkim odsetkiem mieszkańców, których mieszkania są blisko deptaka.

- Stan faktyczny przed uchwaleniem Projektu w dziedzinie, której dotyczy Projekt przysparza przedsiębiorcom restauratorom szereg problemów, które utrudniają prowadzenie działalności usługowej i gastronomicznej w godzinach wieczornych i nocnych w obrębie ul. Krakowskie Przedmieście i ulic znajdujących się w jej pobliżu - czytamy w projekcie.

W trakcie sesji punkt ten został jednak zdjęty z porządku obrad i pod obrady oraz głosowanie ma trafić dopiero na sesji w listopadzie. Komisja Samorządności i Porządku Publicznego RM Lublin stwierdziła, że konieczne są konsultacje z mieszkańcai dzielnicy Śródmieście dotyczące całej tej sprawy.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy