Reklama

Reklama

Lublin: Fontanna na Wieniawie znów będzie działać? Radny apelował o renowację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie poglądowe

Lublin: Fontanna na Wieniawie znów będzie działać? Radny apelował o renowację - Zdjęcie główne

foto Pixabay - zdjęcie poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Zarząd Nieruchomości Komunalnych i MPWiK sprawdzą czy można uruchomić z powrotem fontannę przy Al. Racławickich. Chodzi o fontannę z lat 50. z figurką dwóch chłopców trzymających rybę.

Reklama

Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin - Marcin Nowak (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierował do władz miasta interpelację dotyczącą renowacji fontanny przy  Alejach Racławickich. 

- W związku ze skierowaną do mnie prośbą od mieszkańców Lublina w sprawie potrzeby przeprowadzenia renowacji fontmmy usytuowanej w dzielnicy Wieniawa (pomiędzy blokami Aleje Racławickie 29A i 29B) proszę o zdiagnozowanie tego problemu, przedstawienie operatu szacunkowego tego zadania i kwestii związanych ze stanem własnościowym tudzież organu odpowiedzialnego za administrowanie tą fontanną - napisał Marcin Nowak.

Podkreślił, że fontanna od lat niszczeje, zaś kilkukrotne zapowiedzi jej remontu, do chwili obecnej nie zostały zrealizowane. Jego zdaniem najwyższy czas przeprowadzić gruntowną renowację fontanny, w oparciu o budżet gminy połączony ze zbiórką publiczną, w co chciałby się osobiście włączyć. 

W odpowiedzi Artur Szymczyk - zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju napisał, że fontanna jest na nieruchomości należącej w 100% do Miasta Lublin. Zarząd powierzony został Zarządowi Nieruchomości Komunalnych w Lublinie, natomiast funkcję administratora pełni Dzielnicowa Administracja Domów „ADREM" Sp. z o.o. 

- Według informacji pozostających w dyspozycji ZNK, przedmiotowy obiekt umiejscowiony na wspomnianym skwerze pomiędzy budynkami Al. Racławickie 29A i Al. Racławickie 29B to socrealistyczna fontanna z 1953r. z figurką dwóch chłopców trzymających rybę w jesiennej scenerii - napisał Artur Szymczyk. - W 2009r. figurka i niecka fontanny zostały odnowione według projektu Izabeli Łukomskiej Krzysztofa Osinowskiego z Lubelskiej Szkoły Sztuki Projektowania PSP im. Stanisława Wyspiańskiego w Lublinie. Prace zostały przeprowadzone przez uczniów tej szkoły pod nadzorem Dymitra Tkanko.

Z kolei s 2012 r. rzeźba została zdewastowana i ponownie odrestaurowana. Poza tym fontanna została wpisana do Gminnej Ewidencji Zabytków jako jedna z dwóch fontann w Lublinie.

Zastępca prezydenta przekazał, że ZNK w drodze konsultacji z Miejskim Przedsiębiorstwem Wodociągów i Kanalizacji w Lublinie oceni możliwości uruchomienia fontanny. Wystąpi również do administratora o szczególną uwagę w zakresie zachowania estetyki tego miejsca pod względem utrzymania czystości. 

- Mając jednak na względzie, że obiekt ten służy głównie mieszkańcom okolicznych budynków Wspólnot Mieszkaniowych, w których Miasto posiada swoje udziały w wysokości: Al. Racławickie 29A - 10,25% i Al. Racławickie 298 - 30,75%, dokonanie wyceny prac restauracyjnych i ich ewentualna realizacja powinna w mojej ocenie zostać sfinansowana ze środków zgromadzonych na funduszu remontowym obydwu Wspólnot - podsumowuje Szymczyk.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy