Reklama

Reklama

Samorządowiec z Lublina wystartuje w wyborach. Będzie starał się o mandat senatora

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Ruch Marka Materka

Samorządowiec z Lublina wystartuje w wyborach. Będzie starał się o mandat senatora - Zdjęcie główne

Konferencja prasowa Ruchu Marka Materka w Warszawie. (Marcin Nowak - drugi od prawej) | foto Ruch Marka Materka

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Wiceprzewodniczący Rady Miasta Lublin będzie starał się o mandat senatora w wyborach. Wystartuje z listy Ruchu Marka Materka.

Reklama

Partia już zarejestrowana

Ruch Marka Materka wystawi swoich kandydatów w wyborach do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej. 

- Liczymy na poparcie wyborców dla naszych kandydatów - osób od lat związanych ze swoim środowiskiem lokalnym, samorządem i mieszkańcami, których na co dzień reprezentują. Społeczeństwo w Polsce oczekuje prawdziwej, realnej zmiany na scenie politycznej, w tym zmiany pokoleniowej. My to gwarantujemy. Samorządowcy, którzy reprezentują nasz Ruch, cieszą się zaufaniem swoich mieszkańców. Wygrywają wybory powszechne na wójtów, burmistrzów i prezydentów, zostają radnymi i możemy ich każdego dnia rozliczać z dokonań. Z kadencji na kadencje osiągają coraz lepsze wyniki, co świadczy o tym, że należycie wykonują swoje obowiązki. Wierzymy, że przełoży się to również na sukces w wyborach parlamentarnych - podkreśla Marek Materek, prezydent Starachowic i lider Ruchu Marka Materka.

Ruch niedługo zostanie zaprezentowany jako partia polityczna, która jest już zarejestrowana.

- Obserwujemy we wszystkich sondażach, jak duża jest liczba wyborców niezdecydowanych, którzy przekonują, że nie mają na kogo głosować. Wiele osób deklaruje, że nie weźmie udziału w wyborach, ponieważ jest rozczarowana obecną klasą polityczną. Chcemy na to zapotrzebowanie odpowiedzieć i pokazać nową jakość. Dziś przedstawiamy dwoje kandydatów do Senatu RP, następne osoby będziemy prezentować w najbliższych tygodniach i miesiącach - dodaje prezydent Marek Materek.

Samrządowiec z Lublina wystaruje w wyborach

W trakcie konferencji prasowej w Warszawie, lider Ruchu zaprezentował dwie kolejne osoby, które będą ubiegać się o mandat. W Lublinie będzie to Marcin Nowak, a Kielcach Joanna Winiarska. 

Marcin Nowak od 2006 roku zasiada w Radzie Miasta Lublin - jest radnym czterech kadencji. Należy do klubu prezydenta Krzysztofa Żuka. Obecnie pełni funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Miasta. Pracownik naukowy lubelskich uczelni wyższych: w poprzednich latach Instytutu Ekonomii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego oraz Instytutu Ekonomii Uniwersytetu Marii Curie-Skłodkowskiej, obecnie Wyższej Szkoły Przedsiębiorczości i Administracji. Na uczelni prowadzi zajęcia z obszarów ekonomii, zarządzania, stosunków  międzynarodowych i administracji.

- Jako członkowie Ruchu Marka Materka jesteśmy zwolennikami jednomandatowych okręgów wyborczych na każdej płaszczyźnie. Wybory do Senatu RP są takimi wyborami, a my jako samorządowcy, związani ze swoimi obszarami, chcemy iść za głosem lokalnej społeczności, spróbować zmieniać rzeczywistość oraz reprezentować naszych wyborców w wyższej izbie parlamentu. Samorządy są tym, co w wyniku transformacji ustrojowej udało nam się najbardziej, dlatego im więcej przedstawicieli tej grupy w parlamencie, tym lepiej dla Polski - przekonywał dr Marcin Nowak. - Jednocześnie nie wyrażamy zgody na to, o czym słychać w przestrzeni publicznej, by to centrala decydowała, kto ma prawo startu w wyborach, kto powinien zostać kandydatem i z jakiej listy. To lokalna społeczność wskazuje swoich reprezentantów w Sejmie oraz Senacie RP i ma prawo do szerszego wyboru.

Obecnie Ruch zrzesza ponad 450 członków z całego kraju: samorządowców, lokalnych liderów, działaczy społecznych, ekspertów, przedstawicieli świata nauki oraz organizacji pozarządowych. Działaniami Ruchu w poszczególnych częściach Polski kieruje ponad trzydziestu regionalnych i powiatowych liderów. 

- Ruch tworzą osoby z ogromnym doświadczeniem, które obecnie jest wykorzystywane na potrzeby lokalnych społeczności. To osoby, które mają doświadczenie w zarządzaniu, ale także w wygrywaniu wyborów. Mieszkańcy, którzy zagłosują na Ruch Marka Materka, mają gwarancję, że nie kupują kota w worku. Nasz polityczny start up, bo tak możemy go określić, jest dla wszystkich, którzy oczekują od polityki i polityków więcej, niż to co gwarantowali przez ostatnie lata - zaznacza Marek Materek.

Natomiast Joanna Winiarska jest Wiceprzewodniczącą Rady Miasta Kielce - radną trzech kadencji, która w latach 2014-2016 piastowała funkcję Przewodniczącej Rady Miasta Kielce. Była pierwszą w historii i jak dotąd jedyną kobietą wybraną przez radnych na to stanowisko. Od 2014 roku reprezentuje Miasto Kielce w Komisji Sportu Związku Miast Polskich, gdzie pełni funkcję Wiceprzewodniczącej. Jest również Delegatem Miasta Kielce w Związku Miast Polskich, inicjatorką i współorganizatorką wydarzeń o charakterze sportowym, kulturalnym i społecznym. Mocno angażuje się w działalność społeczną.

- Mam przyjemność od kilkunastu lat być głosem kielczan w samorządzie. Poprzez konsekwencję w działaniach staram się, aby nasza mała Ojczyzna mogła się rozwijać. Podczas spotkań z mieszkańcami rosło moje przekonanie, że kielczanie oczekują, by ich głos był słyszalny także w Senacie RP, dlatego podjęłam decyzję o starcie w wyborach. Wiemy, czego oczekują nasi wyborcy. Wiemy, czego oczekują Polacy, ponieważ spotykamy się z nimi w całym kraju. Jednocześnie każdego dnia pracujemy na rzecz rozwoju naszych miast. Za nami stoją czyny, a nie tylko hasła - podkreśla Joanna Winiarska.

Marek Materek

Lider Ruchu Marek Materek, wygrywając wybory w 2014 roku, przeszedł do historii jako najmłodszy prezydent miasta w Polsce. W wyborach, które odbyły się w 2018 roku, 84,4% głosujących poparło Marka Materka już w I turze. Komitet Marka Materka wygrał także wybory do Rady Miasta i Rady Powiatu Starachowickiego. W 2019 i 2021 roku znalazł się w gronie 15 najlepszych prezydentów miast w kraju w rankingu Newsweeka. W 2022 roku zajął pierwsze miejsce w Polsce dla najlepszego profilu prezydenta miasta w mediach społecznościowych (nagrodę wręczono za najlepszą komunikację z mieszkańcami). Został także wyróżniony Odznaką Honorową za Zasługi dla Samorządu Terytorialnego. W listopadzie 2022 r. Starachowice zajęły pierwsze miejsce w Rankingu Samorządów dziennika „Rzeczpospolita” w kategorii gmin miejskich i miejsko wiejskich.

Postulaty Ruchu

Na początku marca Ruch Marka Materka przedstawił listę 23 postulatów, z którymi partia zamierza wystartować w wyborach. 

Wśród postulatów są: Tak dla prostego i stabilnego systemu podatkowego, Tak dla państwa przyjaznego osobom z niepełnosprawnościami, Tak dla ogólnopolskiego programu in vitro, Tak dla bezpośrednich wyborów marszałków województw, Tak dla likwidacji powiatów, Tak dla jednomandatowych okręgów wyborczych do rad miast / gmin / sejmików, Tak dla ograniczenia liczby radnych o 1/3, Tak dla bezpłatnego transportu publicznego, Tak dla decyzji kobiet ws. aborcji, Tak dla oddzielenia funkcji Prokuratora Generalnego od Ministra Sprawiedliwości, Tak dla likwidacji kuratoriów oświaty, Tak dla Programu Inwestycji Lokalnych dla placówek oświatowych, Tak dla domów i bloków jako mini elektrowni, Tak dla budowy tanich i dostępnych mieszkań, Tak dla edukacji ekologicznej i zdrowotnej, Tak dla rewitalizacji i termomodernizacji, Tak dla bezpieczeństw, Tak dla niezależnych mediów publicznych, Tak dla praw zwierząt, Tak dla cyfryzacji usług publicznych, Tak dla państwa przyjaznego obywatelom, Tak dla dofinansowania psychiatrii dla dzieci i młodzieży, Tak dla szkoły otwartej i wolnej od ideologii.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy