Reklama

Reklama

Lublin: Elektrociepłownia na Wrotkowie zaczyna nową inwestycję

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: PGE Energia Ciepła

Lublin: Elektrociepłownia na Wrotkowie zaczyna nową inwestycję - Zdjęcie główne

Lublin: Elektrociepłownia na Wrotkowie zaczyna nową inwestycję | foto PGE Energia Ciepła

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Wmurowano kamień węgielny pod budowę w Elektrociepłowni Lublin-Wrotków. Inwestycja ma pozwolić na zabezpieczenie dostaw ciepła do miasta i wpłynąć pozytywnie na jakość powietrza w regionie.

Reklama

W piątek (2 września) odbyło się uroczyste wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę kotłowni rezerwowo-szczytowej w Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków. 

- Priorytetem z perspektywy działalności PGE Energia Ciepła jest zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ciepła oraz dbanie o jakość powietrza w poszczególnych lokalizacjach. Spółka nieustannie się rozwija, inwestując w nowe instalacje i modernizując istniejące. Budowa proekologicznej jednostki gazowej w Lublinie, mająca na celu utrzymanie zdolności produkcyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu dbałości o środowisko, to bardzo ważna inwestycja będąca kolejnym krokiem w transformacji ciepłownictwa w naszym kraju  - dodaje Przemysław Kołodziejak, prezes zarządu PGE Energia Ciepła.

Urządzeniami wytwórczymi w elektrociepłowni są aktualnie blok gazowo-parowy opalany gazem ziemnym oraz 4 węglowe kotły wodne, wykorzystywane w normalnych warunkach w okresie niskich temperatur lub postoju bloku.

Planowana kotłownia rezerwowo-szczytowa będzie podzielona na część stacjonarną i mobilną. Wszystko składać się będzie z czterech kotłów gazowych, które zostaną umieszczone w nowym budynku oraz pięciu mobilnych kotłów gazowo-olejowych. Staną one na utwardzonym placu. Budynek kotłowni z układem wyprowadzenia spalin, kontenery kotłów mobilnych oraz budynek stacji gazowej zajmą powierzchnię około 0,25 ha. Nowe kotły przeznaczone będą do wytwarzania ciepła w szczycie zapotrzebowania, czyli po przekroczeniu możliwości wytwórczych istniejącego bloku gazowo-parowego lub w przypadku odstawienia bloku z ruchu.

 - Nasza elektrociepłownia dostarcza ciepło dla mieszkańców Lublina od niemal 50 lat. Nadszedł czas, aby zastąpić szczytowe źródła opalane węglem kamiennym nowymi jednostkami, zasilanymi paliwem gazowym. Szacujemy, że będą one  wytwarzały około 10% rocznej produkcji ciepła w elektrociepłowni, uzupełniając produkcję energii z bloku gazowo-parowego - mówi Paweł Okapa, dyrektor Elektrociepłowni PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków. Po przekazaniu nowych urządzeń do eksploatacji do mieszkańców Lublina popłynie ciepło wytworzone w 100 proc. z niskoemisyjnych źródeł, co wpłynie na poprawę warunków środowiskowych w mieście. Spalanie gazu nie emituje tlenków siarki, pyłu, ponad czterokrotnie mniej jest tlenków azotu, mniejsza jest również emisja CO2 - podkreśla Paweł Okapa.

Lublin potrzebuje ok. 4 500 000 GJ ciepła w roku, z czego około 3 000 000 GJ dostarcza Elektrociepłownia PGE Energia Ciepła w Lublinie Wrotków. Moc cieplna kotłów wynosi 182 MW, co jest połową wartości mocy zamówionej przez odbiorcę ciepła w elektrociepłowni, drugą połowę zamówienia pokrywa moc cieplna bloku gazowo-parowego.

Termin oddania urządzeń do eksploatacji zaplanowany został na wrzesień 2023 r. Z kolei wartość inwestycji wynosi ponad 78 milionów złotych netto. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy