Reklama

Reklama

Lublin: Budowa mostu przy ul. Żeglarskiej wciąż trwa. Ma być gotowy na wiosnę

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Trwają prace przy budowie mostu w ciągu ul. Żeglarskiej. Zaawansowanie inwestycji to blisko 80%, a wartość wykonanych do tej pory robót to około 30 mln zł.

Reklama

Nowy most przy ul. Żeglarskiej będzie większy od obecnego. Jego długość wyniesie 50 m, a szerokość 19 m. Będzie jednoprzęsłowy ze wzmocnieniem w formie podwieszenia. Połączenie mostu z nasypem drogowym zaprojektowano za pomocą przyczółków żelbetowych. Wszystkie elementy wyposażenia z betonu będą wykonane w kolorystyce materiału naturalnego, deski gzymsowe zaprojektowano w kolorze zielonym, a balustrady w szarym. Generalnym wykonawcą robót jest spółka Primost Południe z siedzibą w Będzinie.

- Wiosną mieszkańcy skorzystają z nowej infrastruktury, współfinansowanej z funduszy europejskich. Nowy most w ciągu ul. Żeglarskiej umożliwi bezpieczniejsze poruszanie się pieszym, rowerzystom i kierowcom, jak również dopełni funkcjonalnie istniejący w tej części miasta węzeł przesiadkowy z parkingiem P&R - mówi Artur Szymczyk, zastępca prezydenta ds. inwestycji i rozwoju.

Po zakończeniu prac związanych z montażem rusztu stalowego, w grudniu trwały prace przy wznoszeniu konstrukcji dwóch pylonów oraz stężeń rurowych. Z końcem roku wykonano skręcanie wieszaków prętowych. Wówczas na placu budowy pracowały dwa dźwigi o nośności 150 i 250 ton. Tym samym na moście w ciągu ul. Żeglarskiej zakończono prace przy montażu konstrukcji oraz stalowych elementów podwieszenia obiektu. Natomiast w najbliższym tygodniu planowane jest wykonanie naciągu 44 want (lin) stalowych i zwolnienie podpór tymczasowych. Równolegle finalizowane są prace związane z deskowaniem i zbrojeniem płyty pomostu. Przy korzystnej pogodzie betonowanie płyty przewidziano jeszcze w styczniu.

Inwestycja zakłada też przebudowę odcinka ul. Żeglarskiej - od nowo powstałego węzła, do skrzyżowania z ul. Nałkowskich.

- Stąd równolegle prowadzone są roboty drogowe przy przebudowie tej ulicy. Wybudowano już kanalizację deszczową od strony ul. Janowskiej. Ponadto wykonano roboty branży elektroenergetycznej i te związane z usunięciem kolizji oraz przewiert pod rzeką Bystrzycą, dla przeprowadzenia nowych ciągów kablowych. Nawierzchnia ulicy Żeglarskiej w kierunku ul. Nałkowskich jest już gotowa, a w stronę ul. Janowskiej zaawansowana w 60%. Zakres inwestycji obejmie również korektę przebiegu ścieżki rowerowej zlokalizowanej pod mostem oraz regulację koryta rzeki - informuje Justyna Góźdź z biura prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.

Zakończenie przebudowy mostu na rzece Bystrzycy w ciągu ul. Żeglarskiej zaplanowano na koniec kwietnia, choć wcześniej miał to być 29 listopada 2022 r. Wartość zadania wynosi około 37 mln zł. Inwestycja to część projektu unijnego dzięki czemu 31,5 mln zł stanowią środki europejskie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy