Radny miejski Konrad Wcisło (klub prezydenta Krzysztofa Żuka) skierował do władz miasta interpelację. Dotyczy ona utworzenia w Lublinie muzeum techniki i przemysłu.
- Lublin od dekad kojarzony jest z przemysłem motoryzacyjnym i maszynowym. Fabryka Samochodów Ciężarowych (FSC), zakłady Plage i Laśkiewicz, a także produkcja śmigłowców w WSK Świdnik to tylko niektóre przykłady wkładu naszego miasta w rozwój polskiego przemysłu. Dzięki tym przedsiębiorstwom Lublin przez dziesięciolecia był jednym z liderów innowacji technologicznych w kraju - napisał Konrad Wcisło.
Dodał też, że wielu mieszkańców, miłośników motoryzacji, właścicieli zabytkowych pojazdów oraz przedstawicieli instytucji kulturalnych podkreśla potrzebę stworzenia miejsca, które umożliwiłoby przechowywanie, eksponowanie i promowanie tej części historii miasta. Zdaniem radnego powstanie takiego muzeum mogłoby nie tylko przyczynić się do zwiększenia atrakcyjności turystycznej Lublina i podkreślić naszą dumę z lokalnego dziedzictwa technicznego.
Jako miejsce na muzeum zaproponował obiekt na terenie dawnej Fabryki Samochodów Ciężarowych. Pierwsza hala fabryczna powstała w 1938 roku w ramach Centralnego Okręgu Przemysłowego, a kolejne hale wybudowano już po wojnie. Wcisło zaznaczył, że w takim muzeum mogłyby znaleźć się: zabytkowe pojazdy, takie jak Żuki, Honkery, SKOT-y czy Lubliny, prototypy maszyn oraz części motoryzacyjnych, dokumenty i fotografie archiwalne, interaktywne ekspozycje ukazujące rozwój przemysłu i technologii w Lublinie.
- Aby przyciągnąć młodszych odbiorców, warto byłoby również wprowadzić funkcje dydaktyczne inspirowane warszawskim Centrum Nauki Kopernik, takie jak interaktywne wystawy z zakresu fizyki i techniki, które promowałyby naukę i innowacje technologiczne - napisał radny. - Inicjatywa ta cieszy się szerokim wsparciem społeczności lokalnej, w tym osób gotowych przekazać lub zdeponować swoje eksponaty, takie jak zabytkowe pojazdy, silniki czy inne elementy wyposażenia motoryzacyjnego. Organizowane co roku wydarzenia, takie jak zlot „Kocham Swoją FSC", przyciągają setki uczestników i cieszą się ogromnym zainteresowaniem. Warto również wspomnieć o działaniach promujących historię FSC prowadzonych przez Politechnikę Lubelską, Lubelskie Towarzystwo Historii Przemysłu oraz Automobilklub Lubelski.
Poprosił o rozważenie takich kroków jak: wykupienie lub wynajem odpowiedniego obiektu na terenie dawnej FSC, opracowanie koncepcji muzeum we współpracy z lokalnymi organizacjami i pasjonatami, uwzględnienie inicjatywy w planach rozwoju kulturalnego i edukacyjnego miasta.
CZYTAJ TAKŻE: Lublin: Mieszkańcy Ponikwody chcą spowolnić kierowców. Radny prosi o pomoc władze miasta
W odpowiedzi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak - zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji stwierdziła, że propozycja utworzenia muzeum jest interesująca.
- W Lublinie działało wiele ważnych firm i przedsiębiorstw, które na stałe wpisały się w dzieje rozwoju polskiej techniki i których historię warto przedstawić jak
najszerszej grupie odbiorców. Również rozszerzenie działalności muzeum o działania edukacyjne wzorowane na Centrum Nauki Kopernik z całą pewnością znacząco zwiększyłoby atrakcyjność instytucji, która mogłoby się stać ważnym punktem na kulturalnej i turystycznej mapie zarówno naszego miasta, jak i regionu - czytamy w odpowiedzi.
Poza tym, pomysł utworzenia takiej instytucji znalazł się w „Strategii Kultury Lublin 2030+”, jako jedno z ewentualnych działań przy realizacji priorytetu „Dostęp do kultury”.
- Podobnie jak inne przedsięwzięcia o charakterze infrastrukturalnym, które zostały wskazane w strategii, utworzenie nowej instytucji uzależnione jest przede wszystkim od możliwości finansowych i organizacyjnych miasta. Najbliższe lata wymagać będą skupienia się na przygotowaniach i przeprowadzeniu wydarzeń związanych ze zdobyciem przez Lublin tytułu Europejskiej Stolicy Kultury w 2029 roku, bez wątpienia warto jednak podtrzymywać dyskusję o potrzebie infrastrukturalnego rozwoju w obszarze kultury, w tym również o możliwości powołania instytucji poświęconej historii lubelskiej techniki i przemysłu - napisała zastępczyni prezydenta.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.