Reklama

Reklama

Lublin: Baobab z Placu Litewskiego będzie częścią projektu artystycznego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia

Lublin: Baobab z Placu Litewskiego będzie częścią projektu artystycznego - Zdjęcie główne

Baobab na Placu Litewskim przed remontem | foto Wikipedia

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina O to co stanie się z Baobabem z Placu Litewskiego i obecnie leży pod Galerią Labirynt, pytał radny Stanisław Brzozowski. Władze miasta już odpowiedziały.

Reklama

Radny miejski Stanisław Brzozowski (niezrzeszony) napisał interpelację do władz miasta. Dotyczy ona drzewa "Baobab", które rosło na Placu Litewskim, zanim ten został wyremontowany kilka lat temu. Pień drzewa jest obecnie na placu pod Galerią Labirynt.

- Podobno miał być wykorzystany do działań artystycznych? W związku z tym chciałbym wiedzieć, czy był złożony jakiś projekt? Jeżeli tak, to przez kogo? Czy wydatkowano już na realizację jakieś pieniądze? Od czasu przebudowy placu mija już kilka lat, a o ile ja się znam na rzeczy, to ten rodzaj drewna nie należy do najtrwalszych, więc leżąc pod gołym niebem jest narażony na zmienne i niekorzystne warunki atmosferyczne. Grzyby i fauna żyjąca w drzewie na pewno nie próżnują - napisał Stanisław Brzozowski.

Dodatkowo, radny chce dowiedzieć się kto miał pomysł na wykorzystanie tego drzewa. Jednocześnie podkreślił, że jeśli miała powstać z tego rzeźba to wydaje mu się, że nie był to dobry pomysł. - Jak już wcześniej sugerowałem ten gatunek drewna jest kiepski, a zważywszy na wiek tego drzewa można zakładać, że może być po prostu spróchniałe - dodał Brzozowski.

W odpowiedzi Beata Stepaniuk-Kuśmierzak - zastępca prezydenta ds. kultury, sportu i partycypacji napisała, że Baobab przez niemal 150 lat rósł na Placu Litewskim. Jednak ze względu na zły stan, drzewo zostało ścięte w maju 2017 roku, a jego pozostałości złożono przed Galerią Labirynt. W celu upamiętnienia Baobabu powstał projekt pracy artystycznej przygotowany przez prof. Mirosława Bałkę.

- Artysta zaplanował stworzenie instalacji artystycznej z pozostałościami po drzewie. Będzie to rodzaj kapsuły czasu wypełnionej wspomnieniami mieszkańców i mieszkanek o baobabie. Fakt, że drzewo jest spróchniałe i w złym stanie ze względu na panujące warunki atmosferyczne nie ma znaczenia dla realizacji planowanego działania artystycznego - napisała Beata Stepaniuk-Kuśmierzak.

Dodała, że w 2018 r. Gmina Lublin przyznała Galerii Labirynt dotację, której kwota w wysokości 50 tys. złotych stanowiła wkład własny do dofinansowania przyznanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na wykonanie projektu artystycznego i projektu technicznego rzeźby „Drzewo Pamięci” autorstwa Mirosława Bałki wraz z przeniesieniem praw autorskich.

- Realizacja ww. projektu wiąże się z przeznaczeniem na ten cel dodatkowych środków. Planujemy realizację ww. projektu w ramach możliwości finansowych Gminy Lublin - podsumowała zatępczyni prezydenta.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy