reklama
reklama

Lublin: Archeolodzy odkryli skarby z przeszłości w samym centrum

Opublikowano:
Autor:

Lublin: Archeolodzy odkryli skarby z przeszłości w samym centrum - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
8
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaW centrum miasta odkryto relikty warsztatu garncarskiego.
reklama

W związku z planowaną budową przy ul. Zielonej, od września 2023 r. prowadzone są badania archeologiczne. Ma tam powstać budynek mieszkalno usługowy, 
 
Pierwszy etap obejmujący rozpoznanie terenu bezpośrednio przylegającego do ul. Zielonej, wykonany został jesienią ubiegłego roku przez Pracownię Badań i Nadzorów Archeologicznych Edmunda Mitrusa. Skupiono się głównie na rozpoznaniu i zadokumentowaniu architektonicznych reliktów murowanej zabudowy, która w przeszłości znajdowała się przy północnej pierzei ulicy. Drugi etap badań - wyprzedzający roboty ziemne w głębi działki - zaczął się wiosną 2024 r. pod kierownictwem Mirosława Mazurka z Pracowni Archeologicznej w Rzeszowie 
 
- Niezabudowana działka przy ul. Zielonej 5A okazała się niezwykle bogata w świadectwa archeologiczne związane z szeroko rozumianym rzemiosłem garncarskim Lublina w okresie nowożytnym. Zrejestrowano tu kilka pozostałości pieców do wypału ceramiki naczyniowej, piec do wypału wapna oraz inne obiekty archeologiczne zawierające bardzo dużą ilość fragmentów naczyń i kafli piecowych. Wyjątkowym odkryciem, nieznanym dotychczas z Lublina, okazał się bardzo dobrze zachowany piec do wypału ceramicznych dachówek. Był to w rzucie okrągły obiekt, zagłębiony w ziemię (less), zbudowany z cegieł spoinowanych gliną. Charakteryzował się złożoną konstrukcją wewnętrzną – zaopatrzony był w boczny wlot, palenisko, ruszt oraz przewody rozprowadzające rozgrzane powietrze w urządzeni podczas wypału - informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków. - Co ciekawe, z bliżej nieokreślonych powodów, piec został porzucony wraz z częściowo wypalonym wsadem w postaci ceramicznych dachówek – tzw. gąsiorów, stanowiących element wykończenia pokrycia dachowego. Na etapie badań terenowych nie jest możliwe stwierdzenie, co było przyczyną zaprzestania użytkowania urządzenia, aczkolwiek pozostawienie jego zawartości wskazuje, że nastąpić to mogło w gwałtowny sposób – niezaplanowany przez rzemieślnika. Być może podczas opracowania wyników badań, kwerenda historyczna pozwoli na powiązanie tego faktu z jakimś odnotowanym w źródłach wydarzeniem.
 
Pozostałości pieców garncarskich, nie są pierwszymi odkryciami przy ul. Zielonej. W 1996 r. na przeciw posesji Zielona 5A, odkryto i przebadano dwa tego typu urządzenia do wypału ceramiki, datowane na XVII wiek.
 
 
- Wskazuje to na funkcjonowanie tu warsztatu garncarza, produkującego różnorodny asortyment wyrobów ceramicznych dla potrzeb mieszkańców prężnie rozwijającego się Lublina w XVI – XVII stuleciu. Dotychczasowe odkrycia pozostałości tego typu działalności rzemieślniczej lokują się na terenach, które w dobie XVI i XVII wieku stanowiły przedmieścia. Relikty pieców i warsztatów garncarskich przebadano również przy : Pl. Wolności, Krakowskim Przedmieściu 56 (hotel „Lublinianka”), na tyłach budynku Poczty Głównej przy Krakowskim Przedmieściu 50, przy ul. Cichej 10 oraz na Placu Litewskim - informuje LWKZ.
 
Ze względu na niebezpieczeństwo pożaru, rzemiosła związane z obróbką przy użyciu ognia, musiały być w miejscach o słabej zabudowie, czyli najczęściej na peryferiach miast i osad.
 
- Umiejscowienie niektórych rzemiosł na przedmieściach było korzystne również ze względu na możliwość posiadania przestrzeni niezbędnej do wykonywania pracy i magazynowania surowców oraz gotowych wyrobów. Istotną kwestią w wyborze miejsca lokalizacji warsztatu garncarskiego, były również uwarunkowania komunikacyjne zarówno, dotyczące przywożenia niezbędnych surowców (glina, opał) z zewnątrz, jak również transportu łatwo tłukliwych wyrobów do punktów sprzedaży - podaje LWKZ.
 

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama