reklama
reklama

Lubelskie domy pomocy społecznej bez masowych zakażeń. Radny Brzozowski pytał o sytuację

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lubelskie domy pomocy społecznej bez masowych zakażeń. Radny Brzozowski pytał o sytuację - Zdjęcie główne

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaW zeszłym roku koronawirusem zakaziło się 112 mieszkańców lubelskich domów pomocy społecznej - to jedna z odpowiedzi na pytania radnego Stanisława Brzozowskiego, który zapytał władze miasta, jak radzą sobie lubelskie dps-y w trakcie pandemii. Otrzymał też wiadomość, że udało się uniknąć masowych zakażeń.
reklama

Radny pyta o mieszkańców dps-ów 

Radny miejski Stanisław Brzozowski (Prawo i Sprawiedliwość) napisał interpelację do władz Lublina w sprawie placówek opieki społecznej w Lublinie. Podkreślił, że jego pismo ma związek z pismem Moniki Lipińskiej - zastępcy prezydenta miasta ds. społecznych. Wyjaśnił, że zastępca prezydenta używa bardzo sugestywnego wyrażenia, cyt: ,,Mogę z satysfakcją powiedzieć, że mimo szalejącej pandemii zdołaliśmy utrzymać właściwy poziom zarówno zabezpieczenia sanitarnego, jak też przede wszystkim opieki świadczonej we wszystkich naszych placówkach", dla opisania podejmowanych działań, ale w opinii radnego trudno się z tego zorientować w konkretnych danych.

reklama

- Ja osobiście mam pewne wątpliwości co do sformułowania o "szalejącej pandemii", ponieważ na tle danych GUS umieralność spowodowana przez Covid-19 ciągle oscyluje na stosunkowo niskim poziomie - napisał Stanisław Brzozowski. 

Radny dalej pisze o tym, że powszechnie wiadomo, iż im osoba jest starsza, tym prawdopodobieństwo zgonu jest większe. Dlatego w tym kontekście, poprosił o dane, jak koronawirus wpłynął na mieszkańców domów pomocy społecznej i czy przeciętna umieralność w 2020 roku była wyższa w porównaniu do lat ubiegłych? Zapytał też, ile osób zachorowało i jaki to był procent w stosunku do całości oraz ile osób wyzdrowiało i jaki to był stosunek do liczby zakażonych oraz czy mieszkańcy DPS-ów mieli zapewniony swobodny dostęp do opieki medycznej w okresie trwania pandemii, czyli do teraz?

reklama

W 7 domach pomocy społecznej mieszka 480 osób

Odpisując na interpelację, Monika Lipińska poinformowała, że w Lublinie funkcjonuje łącznie 7 domów pomocy społecznej, w których przebywa obecnie blisko 480 mieszkańców. Podkreśliła, że są to najczęściej osoby w podeszłym wieku, przewlekle somatycznie chore, czyli grupa najbardziej narażona na niebezpieczeństwo zakażenia SARS-CoV-2. Dodała, że w dps-ach wprowadzono zasady izolacji, zarówno poprzez zminimalizowanie kontaktów mieszkańców z osobami z zewnątrz i ograniczenie możliwości opuszczania terenu Domów jedynie do ważnych powodów zdrowotnych.

- Zgodnie z rekomendacjami Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego daliśmy możliwość i wsparcie dyrekcji w zakresie wprowadzania rotacyjnego systemu pracy w cyklu 7-dniowym tak, aby poszczególne zespoły pracowników nie miały ze sobą kontaktu - wyjaśnie Monika Lipińska. 

reklama

Powołano koordynatora ds. medycznych

Zapewniła też, że od początku pandemii utrzymywany jest reżim sanitarny obejmujący prawidłowe stosowanie przez personel środków ochronnych, stałe dezynfekowanie pomieszczeń i wyposażenia domów i edukowanie mieszkańców w zakresie właściwej higieny oraz utrzymania dystansu. Dlatego władze miasta powołały koordynatora ds. medycznych, który pozostaje w stałym kontakcie ze swoimi odpowiednikami wyznaczonymi w poszczególnych domach pomocy społecznej. Jest on odpowiedzialny np. za koordynację działań zabezpieczających lubelskie Domy przed transmisją koronawirusa, edukowanie kadry w zakresie prawidłowego wykorzystywania środków ochronnych, współpracę ze służbami sanitarnymi i medycznymi.

reklama

Zakaziło się 112 mieszkańców

Poza tym, miasto przygotowało się również na ewentualność wybuchu pandemii wśród mieszkańców, opracowując strategię tzw. "czerwonej strefy” czyli wydzielonych miejsc w obrębie każdego domu pomocy społecznej, w których przebywają mieszkańcy zarażeni oraz kadra, która się nimi opiekuje. 

- Dzięki wypracowanym strategiom bezpieczeństwa oraz zaangażowaniu personelu domów pomocy społecznej udało nam się dotychczas uniknąć masowych przypadków zakażeń wśród pensjonariuszy, a liczba zgonów wśród mieszkańców domów pomocy społecznej w 2020 r. nie odbiegała od średniej z lat ubiegłych - napisała zastępczyni prezydenta, dodając, że w zeszłym roku zakaziło się 112 mieszkańców dps-ów, z czego 92 wyzdrowiało. 

Lipińska zapewniła też, że pensjonariusze mają zapewniony dostęp do świadczeń medycznych realizowanych przez lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej oraz lekarzy specjalistów. Same konsultacje lekarskie przebiegają w formie wizyt na terenie domów lub teleporad - w zależności od występujących potrzeb.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama