reklama
reklama

Lubelski szpital wojskowy wśród najlepszych w Polsce

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Lublinie

Lubelski szpital wojskowy wśród najlepszych w Polsce - Zdjęcie główne

foto 1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką w Lublinie

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina1 Wojskowy Szpital Kliniczny z Polikliniką  w Lublinie z Filią w Ełku otrzymał raport z przeglądu akredytacyjnego Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia. Osiągnął wynik 89% zgodności ze standardami.
reklama

Akredytacja CMJ to dobrowolny system oceny poziomu jakości opieki zdrowotnej, wobec standardów akredytacyjnych określonych przez Ministra Zdrowia w Dzienniku Urzędowym. W Polsce program akredytacji szpitali istnieje już od 1998 i został opracowany oraz implementowany przez Ośrodek Akredytacji i Centrum Monitorowania Jakości w Ochronie Zdrowia w Krakowie z pomocą zagranicznych ekspertów na podstawie najlepszych międzynarodowych wzorców. Standardy obejmują takie obszary udzielania świadczeń jak m.in.. ciągłość opieki, prawa pacjenta, ocenę stanu i opiekę nad pacjentem, kontrolę zakażeń, zabiegi i znieczulenia, farmakoterapię, analitykę medyczną, odżywianie, diagnostykę obrazową, zarządzanie jakością i bezpieczeństwem pacjenta, zarządzanie zasobami ludzkimi, informacją oraz środowiskiem opieki. W 2024r. system akredytacji i standardy zostały gruntownie zmienione, poza nowym brzemieniem dodatkowo wprowadzono autoryzacje przez NFZ obowiązkową dla podmiotów ubiegających się udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w systemie podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej.

reklama

Szpital w Lublinie dotychczas posiadał Certyfikat Akredytacyjny uzyskany w 2019 r., jednak w okresie pandemii COVID-19 ze względu na zawieszenie wizyt, akredytacja nie mogła zostać odnowiona. Ponowny wniosek, ze względu na utworzenie Filii w Ełku, musiał uwzględniać także drugi zakład leczniczy - dotychczas nigdy nieakredytowany.

- Ocena wdrożenia standardów akredytacyjnych prowadzona była w październiku br. przez zespół niezależnych, zewnętrznych wizytatorów, jednocześnie w Lublinie oraz w Ełku. Oba zakłady lecznicze były oceniane w tych samych poszczególnych standardach. Zastosowano ostrzejsze kryterium oceny: przy różnicy ocen szpitala w Lublinie i filii w Ełku o końcowym wyniku decydował niższy wynik. Mimo tego uzyskany wspólny wynik 89%, jest nie tylko lepszy od tego z 2019 r, ale okazał się najlepszy w Lublinie (wyniki dla akredytowanych szpitali  naszego miasta mieszczą się w przedziale 76 – 88%), a także jest drugi wśród szpitali wojskowych w Polsce - informuje płk. mgr inż. Bogusław Piątek, zastępca komendanta Szpitala Klinicznego ds. II rejonu zabezpieczenia medycznego wojsk.

reklama

- To bardzo dobry wyniki dla naszych placówek: w Lublinie podwyższyliśmy zgodność ze standardami o 14% , ale bardzo dużym sukcesem było uzyskanie akredytacji po raz pierwszy w Filii w Ełku. Potwierdza nie tylko wysoki poziom zarządzania w naszej Filii, ale również założenie, że po połączeniu i utworzeniu Filii nastąpi transfer najlepszych praktyk. Natomiast uplasowanie się na podium akredytowanych szpitali naszego miasta potwierdza dobry trend zmian i intensywność rozwoju naszej placówki. Chcę podkreślić, że dobry rezultat to wynik wysiłku zwłaszcza pełnomocników i zespołów do spraw jakości, ale także całego personelu medycznego i administracyjnego. Uważam że realizacja  standardów to nie tylko bezpieczeństwo dla pacjenta oraz zapewnienie wysokiej jakości udzielanych świadczeń, ale to także narzędzie budowania wzajemnego zaufania i wiarygodności w obrębie personelu medycznego i kadry zarządczej naszego Szpitala - komentuje komendant Szpitala, płk Aleksander Michalski.

reklama

Dobry wynik to także efekt podjętych działań w zakresie zarządzania procesami i personelem związanych z certyfikacją ISO-9001:2015 oraz modernizacji szpitala. Przez ostatnie lata digitalizowano dokumentację medyczną oraz wiele innych procesów (w tym obieg dokumentów, system kadrowy, system zarządzania jakością, zgłaszanie zdarzeń niepożądanych, call- center), inwestowano w nowoczesną infrastrukturę (klinika kardiologii, izba przyjęć, pracownia endoskopowa, oddział neurochirurgii) oraz sprzęt (zwłaszcza w obszarze chirurgii onkologicznej m.in. robot DaVinci, tomograf, śród-operacyjny mikroskop konfokalny, skaner do mapowania magnetycznego mózgu Nexstim, moduły AI w diagnostyce obrazowej).

Obecnie szpital oczekuje na Ministerialny Certyfikat Akredytacyjny, który jest przyznawany na trzy lata. Certyfikat to także dodatkowa premia w przyszłorocznym kontrakcie z Narodowym Funduszem Zdrowia oraz większą wiarygodność wobec naszych partnerów w zakresie realizowanych obecnie i w przyszłości  badań klinicznych.

reklama

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama