reklama
reklama

Lubelski szpital robotem walczy z rakiem. Wykonał już ponad 50 operacji [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Lubelski szpital robotem walczy z rakiem. Wykonał już ponad 50 operacji [WIDEO] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
3
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z LublinaW Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie przeprowadzono już ponad 50 operacji anatomicznych resekcji płuca z użyciem nowoczesnego robota da Vinci Xi.
reklama

Jeden z kilku ośrodków w kraju

Kliniczny Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego Nr 4 przy ul. Jaczewskiego w Lublinie jest jedynym w regionie specjalistycznym ośrodkiem torakochirurgicznym. Jest też jednym z zaledwie kilku ośrodków w Polsce, które wykonują operacje torakochirurgiczne z wykorzystaniem systemu robotycznego da Vinci. W szpitalu przy ul. Jaczewskiego operacje anatomicznej resekcji płuca wykonywane są w asyście robota czwartej generacji, modelu Xi.

Sam oddział kierowany jest przez dr hab. n. med. Marka Sawickiego, prof. UM, prorektora ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, który dąży do rozwoju lubelskiej torakochirurgii i wdrażania rozwiązań technologicznych w leczeniu nowotworów płuc i innych chorób klatki piersiowej. 

Ponad 50 operacji

W październiku 2024 roku zespół torakochirurgów w składzie: dr hab. n. med. Paweł Rybojad oraz dr n. med. i n. o zdr. Robert Chudzik przeprowadził pierwszą w historii szpitala anatomiczną resekcję miąższu płucnego z powodu raka płuca z użyciem systemu robotycznego da Vinci.

reklama

- Robotyka w Polsce rozwija się w sposób bardzo dynamiczny. W Lublinie operacje torakochirurgiczne przy pomocy robota da Vinci rozpoczęliśmy w październiku, ale już wcześniej wykonywaliśmy operacje w asyście innego systemu robotycznego - Versius. Z początkiem bieżącego roku rozwój w zakresie torakochirurgii stał się jeszcze bardziej dynamiczny, szkolimy następne zespoły operacyjne. Aby więcej pacjentów mogło skorzystać z tych najnowocześniejszych technologicznie operacji i aby skróciły się kolejki oczekujących na zabieg operacyjny raka płuca, dyrekcja szpitala zadbała także o poszerzenie dostępu do sal operacyjnych dla torakochirurgów - mówi dr hab. n. med. Paweł Rybojad, specjalista chirurgii klatki piersiowej i chirurgii ogólnej z Klinicznego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej USK Nr 4 w Lublinie.

reklama

Obecnie w Oddziale funkcjonują już dwa zespoły specjalistów wykonujących zabiegi z użyciem robota da Vinci: 

Do tej pory w asyście robota da Vinci specjaliści wykonali ponad 50 anatomicznych resekcji płuca z powodu nowotworów, a kolejne są planowane niemal każdego tygodnia. To nie jedyne zabiegi wykonywane w Klinicznym Oddziale Chirurgii Klatki Piersiowej z użyciem tego systemu. System wykorzystywany jest również do operacji guzów śródpiersia oraz do denerwacji serca u pacjentów z zaawansowanymi zaburzeniami rytmu serca. W każdej z tych procedur robot zwiększa precyzję, skraca czas rekonwalescencji i minimalizuje uraz operacyjny. 

"Diagnoza, która jeszcze niedawno oznaczała bezradność"

Kliniczny Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej USK Nr 4 w Lublinie to ośrodek, w którym każdego roku operowanych są setki pacjentów z nowotworami płuca, zmianami w śródpiersiu, opłucnej i ścianie klatki piersiowej. 

reklama

- Integralną częścią opieki nad pacjentem jest Onkologiczne Konsylium Interdyscyplinarne działające w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym Nr 4 w Lublinie. Tworzą je torakochirurdzy, pulmonolodzy, onkolodzy, radioterapeuci, patomorfolodzy i radiolodzy. Konsylium opracowuje spersonalizowane plany leczenia dla każdego pacjenta z rakiem płuca, uwzględniając wszystkie dostępne metody – od operacji, przez chemioterapię i radioterapię, aż po nowoczesne terapie celowane. Tak ścisła współpraca wielu specjalistów z różnych dziedzin medycyny pozwala osiągać znacznie lepsze efekty terapeutyczne i poprawiać rokowania pacjentów. Leczenie odbywa się w jednym miejscu, co podnosi komfort i zmniejsza stres chorych, a także przyspiesza proces diagnostyczno-terapeutyczny - informuje szpital.

reklama

Kliniczny Oddział Chirurgii Klatki Piersiowej USK Nr 4 w Lublinie to jedyny ośrodek w województwie lubelskim oferujący pełne spektrum diagnostyki i leczenia operacyjnego w chorobach klatki piersiowej. Rozwój i rozszerzanie zakresu świadczeń przy użyciu najnowocześniejszych metod leczenia i dzięki wykwalifikowanemu personelowi ma sprawiać, że pacjenci z Lubelszczyzny mają być leczeni bez konieczności szukania pomocy poza regionem.

- Nowotwór płuca to diagnoza, która jeszcze niedawno oznaczała bezradność. Dziś, dzięki robotycznej chirurgii, wielospecjalistycznej opiece i doświadczeniu lekarzy, dla wielu pacjentów oznacza realną szansę na wyleczenie i powrót do pełni życia. Lublin nie tylko dotrzymuje kroku największym ośrodkom klinicznym w Polsce – w wielu aspektach już dziś je wyprzedza - mówi dr n. med. Piotr Skoczylas, specjalista Klinicznego Oddziału Chirurgii Klatki Piersiowej USK Nr 4 w Lublinie. 

Obecnie w USK Nr 4 z robotem da Vinci pracują dwa zespoły torakochirurgiczne i dwa zespoły urologiczne, a z robotem Versius jeden zespół chirurgiczny i trzy ginekologiczne. Szpital przy ul. Jaczewskiego jest jednym z nielicznych ośrodków w Polsce posiadających dwa systemy robotyczne. 

Pierwszy zabieg torakochirurgiczny w asyście robota da Vinci Xi

reklama
WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo