Reklama

Reklama

Lubelska Akademia Futbolu. Umowa o dzierżawę działki podpisana

Opublikowano: 22 stycznia 2021 12:30
Autor: Joanna Niećko

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Miasto podpisało umowę ze spółką milionera Zbigniewa Jakubasa na dzierżawę działki przy ul. Krochmalnej i Przeskok. Powstanie na niej Lubelska Akademia Futbolu, czyli obiekt sportowy dla młodzieży.

Reklama

Umowa podpisana
 
Miasto Lublin i spółka Lubelska Akademia Futbolu, której prezesem jest lubelski milioner Zbigniew Jakubas, podpisały umowę dzierżawy nieruchomości gminnej położonej przy ulicach Krochmalnej i Przeskok. Teren o powierzchni ponad 11 ha przeznaczono na cele sportowe. Zostanie tam wybudowany obiekt szkoleniowy, na co jesienią ubiegłego roku zgodę wyraziła Rada Miasta Lublin.
 
- Zawarta umowa rozpoczyna etap wykonawczy przedsięwzięcia. Cieszę się, że w Lublinie powstanie nowoczesny kompleks sportowy służący przede wszystkim szkoleniu dzieci i młodzieży. Z nowej infrastruktury skorzystają także zawodowi sportowcy. Przeznaczenie tego terenu na cele sportowe jest dopełnieniem planowanego przez nas zagospodarowania miejsca, dla którego przewidziano trzy funkcje – nowy stadion żużlowy, teren do jazdy konnej oraz obiekty Lubelskiej Akademii Futbolu. Inwestorowi życzę powodzenia w realizacji budowy. Wraz z mieszkańcami Lublina czekam na pierwsze boiska piłkarskie, które mają powstać jeszcze w tym roku - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.

Warunki i uprawnienia
 
Umowa określa miesięczną stawkę czynszu dzierżawnego w wysokości 4,6 tys. zł netto, obowiązującą przez cały 30-letni okres trwania umowy. Stawka mieści się w kwotach sugerowanych w opinii rzeczoznawcy majątkowego i w okresie obowiązywania umowy będzie podlegać aktualizacji, o wskaźnik inflacji. Kaucję zabezpieczającą wykonanie umowy ustalono w wysokości 20 tys. zł, a wysokość kary umownej w kwocie 500 tys. zł, w przypadku nie zrealizowania pierwszego etapu inwestycji z przyczyn leżących po stronie dzierżawcy. Zabezpieczeniem interesów Miasta jest też zapis o poddaniu się egzekucji przez dzierżawcę w akcie notarialnym w zakresie wydania nieruchomości, m.in. w przypadku braku realizacji zapisów umowy i braku zapłaty czynszu dzierżawnego. W umowie jest również zapis o nieodpłatnym przejęciu przez Gminę Lublin nakładów inwestycji, zrealizowanych przez dzierżawcę na przedmiocie umowy, po jej wygaśnięciu. Uprawnienie Lublina dotyczy też korzystania ze zrealizowanych obiektów na preferencyjnych warunkach poprzez udostępnienie ich młodzieży szkolnej, a szczegółowe warunki tego zobowiązania określi odrębne porozumienie podpisane już po zrealizowaniu inwestycji.
 
- Ponadto umowa określa w szczególności zasady udostępnienia i zwrotu nieruchomości. Celem zabezpieczenia interesów Gminy Lublin, jako wydzierżawiającego, zawarto w niej również rygory dotyczące obowiązku i terminu realizacji określonego umową przeznaczenia przedmiotu umowy, uzgodnionych zasad zwrotu przedmiotu umowy w przypadku jej rozwiązania bądź wygaśnięcia z upływu okresu, na jaki została zawarta oraz inne służące ochronie interesów wydzierżawiającego przewidziane prawem postanowienia. Podpisana umowa umożliwia przekazanie terenu inwestorowi, co nastąpi w terminie 7 dni, licząc od 21 stycznia, czyli dnia zawarcia umowy - informuje Justyna Góźdź z Biura Prasowego w Kancelarii Prezydenta Miasta Lublin.
 
Etapy budowy
 
Zgodnie z harmongramem pierwszy etap inwestycji ma być zrealizowany do końca września. Z kolei do końca października przyszłego roku inwestycja ma być całkowicie ukończona.
 
W pierwszej kolejności powstaną 4 boiska piłkarskie z instalacjami drenażu/napowietrzania, nawadniania/zraszania, podgrzewania płyty dwóch boisk oraz m.in. piłkochwyty z fundamentami i ciągi pieszo-jezdne. Na tę część prac spółka ma już pozwolenie na budowę. Drugi etap dotyczy budowy pozostałych 3 boisk piłkarskich wraz z infrastrukturą towarzyszącą, obiektu treningowo-szkoleniowego wraz z halą sportową oraz budynku technicznego i infrastruktury drogowej oraz parkingowej i przestrzeni rekreacyjnej. Wymaga to zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Dlatego z końcem ubiegłego roku rozpoczęły się uzgodnienia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla obszaru A - rejon ul. Przeskok, które potrwają do 28 stycznia. Potem możliwe będzie wyłożenie projektu planu do wglądu publicznego. W harmonogramie posiedzeń Rady Miasta Lublin, wstępnie zaproponowano rozpatrzenie tego tematu w kwietniu.
 
Lubelska Akademia Futbolu
 
W planowanym obiekcie powstanie 7 boisk, w tym dwa z nawierzchnią sztuczną oraz jedno lub dwa kryte balonem w okresie zimowym. Zostanie wybudowany również trzykondygnacyjny budynek z zapleczem treningowym i pokojami dla młodzieży trenującej w Akademii i gabinety trenerów. Przewidziano też siłownie, gabinety fizykoterapii i odnowy biologicznej oraz zaplecze gastronomiczne. Projekt obejmuje dodatkowo realizację infrastruktury drogowej i parkingowej oraz przestrzeni rekreacyjnej.
 
Kompleks ma służyć przede wszystkim lubelskim dzieciom i młodzieży, celem rozwijania ich sportowych pasji i talentów, nie tylko o charakterze piłkarskim. Zostanie wybudowana hala sportowa, która w zimie będzie mogła być miejscem treningów dla piłkarzy i innych sportowców, np. piłkarek ręcznych czy lekkoatletów.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.