reklama
reklama

Lubelscy terytorialsi uczcili rocznicę śmierci swojego patrona. Jest nim jeden z Żołnierzy Wyklętych

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lubelscy terytorialsi uczcili rocznicę śmierci swojego patrona. Jest nim jeden z Żołnierzy Wyklętych - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaW niedzielę (7 marca) 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej uczciła 72. rocznicę śmierci mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora", który jest patronem lubelskich terytorialsów. Złożono kwiaty przy tablicy pamiątkowej obok Zamku Lubelskiego i na warszawskich Powązkach.
reklama

2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej upamiętniła rocznicę śmierci swojego patrona, wystawiając w niedzielę (7 marca) posterunek honorowy i składając wiązankę przy tablicy pamiątkowej "Zaporczyków” na Placu Zamkowym. Poza tym, delegacja lubelskich terytorialsów złożyła wiązankę na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie, gdzie na Łączce w kwaterze "Ł”, latem 2012 roku odnaleziono szczątki majora.

W ramach obchodów przypadającego 1 marca Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych, w piątek (5 marca) w Kościele Garnizonowym w Lublinie odbyła się msza w intencji mjr. Hieronima Dekutowskiego i jego podkomendnych. Złożono kwiaty na symbolicznym grobie "Zapory” na cmentarzu przy ul. Białej w Lublinie i pod pomnikiem przy XXIX LO im. mjr. Hieronima Dekutowskiego ps. "Zapora” przy ulicy Lipowej.

reklama

Hieronim Dekutowski urodził się w 1918 roku w Dzikowie koło Tarnobrzega (województwo podkarpackie). Był żołnierzem Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, oficerem Armii Krajowej, członkiem Delegatury Sił Zbrojnych i Zrzeszenia "Wolność i Niezawisłość", cichociemnym, kawalerem orderu Virtuti Militari. Był ochotnikiem w wojnie obronnej 1939 roku, mając 20 lat. Przedostał się do Francji, a potem do Anglii, gdzie trafił do ośrodka szkoleniowego cichociemnych, gdzie w marcu 1943 roku złożył przysięgę i przybrał pseudonim "Zapora". Został przerzucony do Polski w nocy z 16 na 17 września 1943 roku. Podporządkowano mu wszystkie oddziały leśne w okręgu lubelskim, a z czasem również tereny Rzeszowszczyzny i województwa świętokrzyskiego.

reklama

- 16 września 1947 został zatrzymany. Przeszedł okrutne śledztwo w centralnym więzieniu MBP przy ulicy Rakowieckiej w Warszawie. Do samego końca nie pozostawał bierny, jeszcze przed wykonaniem wyroku podjął nieudaną próbę ucieczki z celi więziennej. Został stracony 7 marca 1949 w więzieniu przy ul. Rakowieckiej i pochowany w tajemnicy w nieznanym przez lata miejscu. Szczątki Hieronima Dekutowskiego odnaleziono latem 2012 roku w kwaterze "Ł" Cmentarza Wojskowego na Powązkach w Warszawie - informuje kpt. Damian Stanula, oficer prasowy 2 LBOT.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama