Powstanie Warszawskie wybuchło 1. sierpnia 1944 roku o godz. 17:00. Do walki z hitlerowcami stanęło około 50 tysięcy powstańców. Początkowo zryw miał trwać przez kilka dni, jednak ostatecznie walki trwały przez nieco ponad dwa miesiące. Powstanie zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Był to największy zryw ruchu oporu w okupowanej Europie.
CZYTAJ TAKŻE: Lubelscy terytorialsi zapraszają w swoje szeregi. W tym roku jeszcze kilka szkoleń dla ochotników
- Wojska Obrony Terytorialnej kontynuują misję i dziedzictwo Armii Krajowej. Te dwie formacje dzieli czas, ale łączy troska o dobro Ojczyzny. Dziedziczenie tradycji AK przez WOT wynika wprost z bliskości formy działania obydwu formacji, jak również potrzeby budowy tożsamości WOT na wartościach, z którymi mogą identyfikować się żołnierze, których misją jest nie tylko obrona, ale i kultywowanie tradycji oraz stanie na straży pamięci o tych, którzy oddali życie za naszą wolność mowi ktp. Marta Gaborek, oficer prasowy 2 LBOT.
Z tych względów żołnierze 2 Lubelskiej Brygady Obrony Terytorialnej już od końca lipca aktywnie włączyli się w przygotowania do 80. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego i Akcji „Burza” na Lubelszczyźnie. Terytorialsi porządkowali groby i pomniki poległych bohaterów oraz odwiedzali żyjących żołnierzy AK, którymi opiekują się na co dzień, wyrażając tym swoją wdzięczność za własną, polską tożsamość.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.