reklama
reklama

Lubelscy lekarze prekursorami w leczeniu arytmii serca. Wdrożyli nową metodę [ZDJĘCIA]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Lubelscy lekarze prekursorami w leczeniu arytmii serca. Wdrożyli nową metodę [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
Zobacz
galerię
49
zdjęć

reklama
Udostępnij na:
Facebook
Z Lublina Kardiolodzy z SPSK Nr 4 wdrożyli nową metodę leczenia migotania przedsionków. Placówka w Lublinie jest pierwszą w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, w której zastosowana takie rozwiązanie.
reklama

W Klinicznym Oddziale Elektrokardiologii Samodzielnego Publicznego Szpitala Klinicznego Nr 4 w Lublinie wprowadzono nową metodę małoinwazyjnego leczenia migotania przedsionków. 

Migotanie przedsionków to najczęściej występująca arytmia serca w Polsce. Liczba osób z tym schorzeniem stale się zwiększa. Metodą terapii jest ablacja, czyli zabieg polegający na wybiórczym wyłączeniu aktywności obszarów mięśnia sercowego odpowiedzialnych za nieprawidłowe wytwarzanie lub przewodzenie impulsów. Dzięki wytworzeniu w sercu niewielkich blizn następuje zatrzymanie przewodzenia nieprawidłowych sygnałów elektrycznych. W SPSK Nr 4 w Lublinie ok. 80 proc. zabiegów ablacji wykonywanych jest u pacjentów z migotaniem przedsionków.

W ostatnim czasie specjaliści Klinicznego Oddziału Elektrokardiologii wykonali pierwsze w Polsce zabiegi techniką PFA (pulsed-field ablation). Wykonali je za pomocą platformy PulseSelect™ stworzonej do leczenia zarówno napadowego, jak i przetrwałego migotania przedsionków. Sama metoda polega na wykorzystaniu zjawiska elektroporacji w celu uzyskania trwałego, wybiórczego wyłączenia obszarów mięśnia sercowego odpowiedzialnych za nawroty arytmii.

- Pulsed-field ablation to pierwsza technika nietermalna, a więc niepowodująca zmiany temperatury tkanek serca. Polega na likwidacji nieprawidłowej aktywności obszarów odpowiedzialnych za arytmię przy pomocy impulsów pola elektrycznego, co wiąże się wysoką selektywnością tkankową – a więc mniejszym ryzykiem wystąpienia powikłań. Zabiegi techniką elektroporacji wykonywane są w naszym oddziale od dwóch lat za pomocą systemu FARAPULSE™ Boston Scientific. Cieszymy się, że dziś jako pierwsi w Polsce, możemy poszerzyć leczenie naszych pacjentów o nową metodę, którą jest PulseSelect™ opracowana przez firmę Medtronic. Metoda ta pozwoli na zwiększenie dostępu do nowoczesnych, bezpiecznych i skutecznych technik zabiegowego leczenia zaburzeń rytmu serca dla pacjentów z makroregionu lubelskiego - mówi prof. UM dr hab. n. med. Andrzej Głowniak, lekarz kierujący Klinicznym Oddziałem Elektrokardiologii SPSK Nr 4 w Lublinie.

PulseSelect™ to system wykorzystujący elektroporację bipolarną. Umożliwia to mapowanie oraz wykonanie blizny dokładnie w wybranym przez operatora miejscu. Jego zaletą jest możliwość wykonania bezpiecznej i skutecznej izolacji ujść żył płucnych. Skuteczność tego rozwiązania  jest poparta 15-letnimi badaniami przedklinicznymi i klinicznymi.

Metoda jest również wdrażana w Klinice Elektrokardiologii Centralnego Szpitala Klinicznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.

WRÓĆ DO ARTYKUŁU
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama