Reklama

Reklama

LPEC podsumowało dekadę ciepła systemowego w Lublinie

Opublikowano: 21 lutego 2021 15:05
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. podsumowało 10 lat swojej pracy. Wśród działań jest m.in przyłączenie do sieci ciepła systemowego 530 obiektów, realizacja inwestycji na łączną kwotę ok. 320 mln zł i realizacja projektu edukacyjnego.

Reklama

Lubelskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej S.A. w latach 2011-2020 do sieci ciepła systemowego przyłączyło 530 obiektów o łącznej powierzchni 2 mln mkw. Spółka informuje, że jest to więcej niż powierzchnia wszystkich budynków trzech największych Spółdzielni Mieszkaniowych w Lublinie i prawie 20 tys. nowych mieszkań ogrzewanych ciepłem systemowym.

- Rozwój systemu ciepłowniczego i poprawa dostępności do czystego ciepła systemowego jest jednym z najważniejszych założeń strategicznych Spółki. Ogromne inwestycje realizujące ten cel przynoszą wymierne efekty w postaci coraz większej liczby nowych odbiorców ciepła. W ciągu ostatniej dekady przyłączyliśmy obiekty o łącznym zapotrzebowaniu na ciepło 175 MW, co stanowi 28% całego rynku ciepła systemowego w Lublinie - mówi Marek Goluch, prezes zarządu LPEC S.A.

Lubelski system ciepłowniczy w przeciągu ostatnich 10 lat też się zmienił: przybyło 42 km nowych odcinków sieci, wymieniono 70 km starych rurociągów na nowoczesne sieci preizolowane, ogrzewana powietrznia mieszkaniowa i użytkowa wzrosła o 25 proc., zrealizowano 5 projektów inwestycyjnych współfinansowanych ze środków Unii Europejskiej o łącznej wartości 192 mln zł, pozyskano 96 mln zł bezzwrotnych dotacji unijnych, łączne nakłady na inwestycje modernizacje i remonty wyniosły prawie 320 mln zł.

Poza działalnością inwestycyjną, w 2014 roku spółka rozpoczęła projekt edukacyjny pt. "Lekcja ciepła” skierowany do uczniów klas I i II szkół podstawowych. Celem prowadzonych zajęć jest kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów, edukacja w zakresie ochrony powietrza, racjonalnego korzystania z ciepła i ciepłej wody i zrozumienie wpływu marnotrawienia ciepła na zasoby Ziemi. Dotychczas programem objęto kilkanaście tysięcy dzieci z lubelskich szkół podstawowych i przedszkoli.

Firma wymiejąć efekty swoich działań, poza znaczącą liczbą nowych budynków korzystających z czystego ciepła, wymienia: spadek liczby awarii na sieci ciepłowniczej o 44 proc. spadek ubytków gorącej wody z sieci o 47 proc., obniżenie strat ciepła na przesyle o 14 proc.

Obecnie LPEC zarządza system ciepłowniczym, na który składa się 466 km sieci ciepłowniczych i 2148 węzłów cieplnych. 78 proc. sieci ciepłowniczej wykonana jest w nowoczesnej technologii preizolowanej. Spółka wprowadza też technologie, umożliwiające niemal bezobsługowe zarządzanie całym systemem ciepłowniczym, skracając do niezbędnego minimum czas reakcji w przypadku zmieniających się warunków atmosferycznych, awarii czy prowadzonych bieżących odczytów urządzeń pomiarowych. Obecnie w firmie funkcjonują m.in. system nadzoru elektronicznego nad pracą sieci i węzłów oraz system zdalnego odczytu liczników ciepła. Do sieci ciepłowniczej przyłączonych jest 4 tys., co stanowi aż 75 proc. lubelskich gospodarstw domowych.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.