Reklama

Reklama

Krzysztof Żuk rządzi miastem od 10 lat - Pełnienie funkcji Prezydenta Lublina to dla mnie zaszczyt i życiowa misja - mówi Żuk

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Miasto Lublin

Krzysztof Żuk rządzi miastem od 10 lat - Pełnienie funkcji Prezydenta Lublina to dla mnie zaszczyt i życiowa misja - mówi Żuk - Zdjęcie główne

Krzysztof Żuk prezydentem Lublina od 10 lat | foto Miasto Lublin

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Krzysztof Żuk - prezydent Lublina podsumował 10 lat swojej prezydentury. W tym czasie w mieście zrealizowano inwestycje na łączną kwotę 4,6 mld zł, spadła stopa bezrobocia i w planach są kolejne inwestycje np. budowa Dworca Metropolitalnego.

Reklama

Zaszczyt i życiowa misja
 
Mija 10 lat odkąd Krzysztof Żuk został wybrany na prezydenta Lublina. Pierwszy raz wygrał wybory na prezydenta w 2010 roku. Wygrał w II turze, która odbyła się 5 grudnia. Zagłosowało na niego blisko 48 tysięcy mieszkańców, czyli 54,65 proc. wszystkich wyborców. Zaprzysiężenie na prezydenta odbyło się 13 grudnia 2010 roku w Trybunale Koronnym na Starym Mieście. W kolejnych wyborach, czyli w 2014 roku zagłosowało na niego prawie 66  tys. osób - 60,13 proc. biorących udział w wyborach, a w 2018 roku już blisko 90 tys. - 62,32 proc.
 
- Jasno nakreślony plan na Lublin sprzed dziesięciu lat przyniósł widoczne efekty. Jesteśmy jednym z najszybciej rozwijających się miast w Polsce, a jednocześnie przyjaznym dla osób, które z Lublinem związały swoje życie. Przed nami oczywiście jeszcze wiele do zrobienia, ale jesteśmy na właściwej ścieżce i konsekwentnie nią kroczymy. Wszystkim mieszkańcom Lublina i moim współpracownikom dziękuję za zaufanie i na co dzień okazywane wsparciePełnienie funkcji Prezydenta Lublina to dla mnie zaszczyt i życiowa misja - mówi Krzysztof Żuk, prezydent Miasta Lublin.
 
Inwestycje na ponad 4,6 mld zł
 
W trakcie Jego prezydentury, czyli w latach 2010-2020 w Lublinie zrealizowano projekty inwestycyjne na kwotę ponad 4,6 mld zł, z czego 3 mld pozyskano z funduszy europejskich. Powstały m.in. miejskie obwodnice, dojazdy do obwodnicy miasta, łącznie zbudowano i wyremontowano ponad 200 km dróg, chodników i dróg dla rowerów w mieście. Unowocześniono i zmodernizowano sieć komunikacyjną, przyłączając miasto do głównych szlaków komunikacyjnych, drogowych i lotniczych. Postawiono na ekologiczną komunikację publiczną i w 80 procentach wymieniono tabor komunikacji miejskiej. Zbudowano nowoczesną infrastrukturę drogową, a kolejnym krokiem jest budowa Dworca Metropolitalnego, który ma być gotowy w 2022 roku.
 
Dodatkowo wybudowano takie obiekty jak np. Arena Lublin, Aqua Lublin czy Stadion Lekkoatletyczny, na których organizowane są międzynarodowe wydarzenia sportowe. Oprócz tego, odnowiono Teatr Stary i Centrum Kultury. Co więcej, zrewitalizowano Plac Litewski, Ogród Saski, Park Ludowy, urządzono Park Zawilcowa, rozbudowano Park Jana Pawła II. Powstały nowe szkoły, żłobki i przedszkola oraz rozbudowano infrastrukturę dla wsparcia osób starszych i z niepełnosprawnościami. Wprowadzono Budżet Obywatelski, Zielony Budżet i Inicjatywę Lokalną.
 
W nowej perspektywie finansowej na lata 2021-2027 Miasto planuje realizację inwestycji na kolejne 2 mld zł, z czego wartość unijnych dotacji może sięgnąć kwoty około 1,5 mld zł.
 
Natomiast stopa bezrobocia spadła do najniższego poziomu od 20 lat i wynosi obecnie 5,6 procent. W ostatniej dekadzie w Lublinie powstało 77 tys. nowych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej.
 
Sprawa Górek Czechowskich
 
W trakcie całej swojej prezydentury Żuk był też krytkowany m.in. za sprawę zagospodarowania Górek Czechowskich poprzez budowę bloków mieszkalnych. W zeszłym roku odbyło się referendum z inicjatywy prezydenta. Większość głosujących była przeciwko budowie bloków na tym terenie. W referendum wzięło udział 13 procent mieszkańców, więc nie było ono wiążące, bo aby było ważne musiałoby zagłosować minimum 30 proc. Jakiś czas później prezydent przygotował uchwałę, która została przyjęta przez Radę Miasta. Tym samym wyznaczono na górkach tereny pod bloki. Sprawa trafiła do sądu i jeszcze nie została rozstrzygnięta. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy