Reklama

Reklama

Kraj: Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. Minister Czarnek podał liczby i mówił o egzaminach

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Kraj: Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. Minister Czarnek podał liczby i mówił o egzaminach - Zdjęcie główne

Ukraińscy uczniowie w polskich szkołach. Minister Czarnek podał liczby i mówił o egzaminach | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki przekazał ilu ukraińskich uczniów uczy się już w Polsce. Wyjaśnił też jak będą wyglądać ich matury i egzaminy ósmoklasistów.

Reklama

Od blisko 2 miesięcy trwa inwazja Rosji na Ukrainę. W związku z tym do Polski uciekają obywatele Ukrainy szukający schronienia. Wśród uchodźców są dzieci w wieku szkolnym, które mają możliwość kontynuowania nauki w polskich szkołach. 

W czwartek (21 kwietnia) gościem radia RMF FM był Przemysław Czarnek - minister edukacji i nauki. Przekazał, że do polskich szkół chodzi już ponad 185 tysięcy uczniów z Ukrainy, z czego 35 tys. jest w przedszkolach, 135 tys. w szkołach podstawowych i kilkanaście tysięcy w szkołach ponadpodstawowych. Około 540 tys. dzieci ukraińskich jest w nauce zdalnej w systemie ukraińskim i w łączności z Ukrainą.

Ministra zapytano też, czy ukraińscy uczniowie będą zdawać egzaminy i matury. Nawiązał do zapowiedzi wiceminister oświaty i nauki w Ukrainie, którą jest Wira Rochowa.

- To jest system ukraiński, więc według ukraińskich przepisów będzie to się działo. Pani minister zapowiedziała, że chcą przeprowadzić jednak matury i w tym celu będą prosili nas tylko i wyłącznie o pomoc techniczną. To oni będą egzaminować, natomiast my będziemy próbować pomóc im w wakacje, wtedy, kiedy są puste szkoły, będziemy próbowali im pomóc w przeprowadzeniu od strony technicznej tego egzaminu. Na razie będziemy wyjaśniać sobie, jaka jest skala, ile będzie tych dzieci, ile tej młodzieży, nie dzieci - tłumaczył Czarnek.

Dodał też, że 47 osób z Ukrainy chce zdawać polską maturę. - Spodziewam się, że te 47 osób to osoby, które mówią w języku polskim, miały kontakt z literaturą polską i dlatego przystępują do tego egzaminu maturalnego - stwierdził minister.

Z kolei blisko 7 tys. uczniów z Ukrainy chce zdawać polski egzamin ósmoklasisty. Szef resortu zapewnił, że są udogodnienia, jeśli chodzi o matematykę, bo będą polecenia i możliwość odpowiedzi w języku ukraińskim. - Język polski, to, co przewiedzieliśmy, to możliwość wydłużenia tego egzaminu o kilkadziesiąt minut. To jest decyzja rady pedagogicznej. My umożliwiliśmy przystąpienie do tego egzaminu - wyjaśniał Czarnek, podkreślając, że to rodzice ukraińskich uczniów decydowali, czy przystępować do egzaminu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy