Ogłoszono nowe obostrzenia dotyczące czwartej fali pandemii koronawirusa. Wśród nich są m.in. obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 (dla kilku grup zawodowych), obniżenie limitów w miejscach publicznych, zamknięcie dyskotek, obowiązkowy test na obecność koronawirusa dla wspólokatorów osoby zakażonej, zdalna nauka dla uczniów, która ma obowiązywać od 20 grudnia do 10 stycznia. Większośc z restrykcji ma wejśc w życie 15 grudnia.
- Nowe restrykcje, które dotyczyć mają okresu świątecznego, to dopiero początek. W planach rządu, jeśli liczba zakażeń i zgonów nie spadnie, jest wprowadzenie w szybkim tempie takich obostrzeń, które w praktyce odizolują osoby niezaszczepione, uniemożliwiając im m.in. pójście do kościołów, restauracji, galerii handlowych, kin, na koncert czy stadion sportowy - czytamy na portalu internetowym "Onet" w środę (8 grudnia), czyli dzień po ogłoszeniu nowych obostrzeń.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus: Rząd ogłosił nowe obostrzenia. Minister zdrowia: Musimy podjąć decyzje nieco bardziej radykalne
Poza tym, według informacji przekazanych przez portal w rządzie trwają zaawansowane prace legislacyjne nad wdrożeniem w pierwszej połowie roku tzw. paszportów covidowych, które potwierdzają, że dana osoba jest zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Bez takiego dokumentu (chodzi o niezaszczepionych) i przy wysokim poziomie hospitalizacji w powiecie, nie będzie można wejść do miejsc publicznych oraz będzie trudniejszy dostęp do niektórych usług w tym do transportu publicznego.
- Zdecydowanemu zaostrzeniu ulec mają limity w kościołach, transporcie publicznym, czy restauracjach dla osób niezaszczepionych, wraz z możliwym znacznym ograniczeniem tzw. mobilności społecznej - czytamy na Onecie.
Oprócz tego, portal poinformował, że rząd specjalną ustawą pozwoli pracodawcom na sprawdzenie pracowników testami na obecność COVID-19. Są jednak wyjątki, bo z testów mieliby być zwolnieni zaszczepieni i ozdrowieńcy. - Oznacza to de facto wprowadzenie tylnymi drzwiami możliwości zweryfikowania przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony - podaje portal.
Dodatkowo, Onet nawiązał do obowiązkowych od 1 marca, szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Zgodnie z doniesieniami portalu nie są to jedyne grupy zawodowe, które w 2022 r. mogą zostać objęte obowiązkiem szczepienia. Kolejną kwestią wiążcą się ze szczepieniami jest nauka zdalna.
CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus w Lubelskiem: 900 zakażeń i 45 zgonów
- Coraz więcej zwolenników w rządzie zyskuje pomysł wprowadzenia przymusowego zdalnego nauczania dla dzieci, które nie zostały zaszczepione na koronawirusa - napisał Onet. - Rozwiązanie to miałoby zostać wdrożone w przypadku kolejnej wiosennej fali pandemii lub dopiero wraz z kolejnym rokiem szkolnym. Według zapowiedzi resortu, szczepienia dla grupy wiekowej 5-11 lat mają być w Polsce dostępne już od 15 grudnia br.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.