Reklama

Reklama

Koronawirus: W życie wejdą nowe obostrzenia. Potem mogą być kolejne

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Koronawirus: W życie wejdą nowe obostrzenia. Potem mogą być kolejne - Zdjęcie główne

W życie wejdą nowe obostrzenia. Potem mogą być kolejne | foto Pixabay - zdjęcie ilustracyjne

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Rząd ogłosił nowe, surowsze obostrzenia w związku z czwartą falą pandemii koronawirusa. Teraz pojawiły się informacje na temat kolejnych - jeszcze surowszych restrykcji. Wśród nich są m.in. paszporty covidowe, zdalna nauka dla niezaszczepionych, możliwość sprawdzania pracowników testami na obecność wirusa, obowiązkowe szczepienia dla kolejnych grup zawodowych.

Reklama

Ogłoszono nowe obostrzenia dotyczące czwartej fali pandemii koronawirusa. Wśród nich są m.in. obowiązkowe szczepienia przeciwko COVID-19 (dla kilku grup zawodowych), obniżenie limitów w miejscach publicznych, zamknięcie dyskotek, obowiązkowy test na obecność koronawirusa dla wspólokatorów osoby zakażonej, zdalna nauka dla uczniów, która ma obowiązywać od 20 grudnia do 10 stycznia. Większośc z restrykcji ma wejśc w życie 15 grudnia. 

Nowe restrykcje, które dotyczyć mają okresu świątecznego, to dopiero początek. W planach rządu, jeśli liczba zakażeń i zgonów nie spadnie, jest wprowadzenie w szybkim tempie takich obostrzeń, które w praktyce odizolują osoby niezaszczepione, uniemożliwiając im m.in. pójście do kościołów, restauracji, galerii handlowych, kin, na koncert czy stadion sportowy - czytamy na portalu internetowym "Onet" w środę (8 grudnia), czyli dzień po ogłoszeniu nowych obostrzeń.

Poza tym, według informacji przekazanych przez portal w rządzie trwają zaawansowane prace legislacyjne nad wdrożeniem w pierwszej połowie roku tzw. paszportów covidowych, które potwierdzają, że dana osoba jest zaszczepiona przeciwko koronawirusowi. Bez takiego dokumentu (chodzi o niezaszczepionych) i przy wysokim poziomie hospitalizacji w powiecie, nie będzie można wejść do miejsc publicznych oraz będzie trudniejszy dostęp do niektórych usług w tym do transportu publicznego.

- Zdecydowanemu zaostrzeniu ulec mają limity w kościołach, transporcie publicznym, czy restauracjach dla osób niezaszczepionych, wraz z możliwym znacznym ograniczeniem tzw. mobilności społecznej - czytamy na Onecie.

Oprócz tego, portal poinformował, że rząd specjalną ustawą pozwoli pracodawcom na sprawdzenie pracowników testami na obecność COVID-19. Są jednak wyjątki, bo z testów mieliby być zwolnieni zaszczepieni i ozdrowieńcy. - Oznacza to de facto wprowadzenie tylnymi drzwiami możliwości zweryfikowania przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony - podaje portal.

Dodatkowo, Onet nawiązał do obowiązkowych od 1 marca, szczepień dla medyków, nauczycieli i służb mundurowych. Zgodnie z doniesieniami portalu nie są to jedyne grupy zawodowe, które w 2022 r. mogą zostać objęte obowiązkiem szczepienia. Kolejną kwestią wiążcą się ze szczepieniami jest nauka zdalna.

- Coraz więcej zwolenników w rządzie zyskuje pomysł wprowadzenia przymusowego zdalnego nauczania dla dzieci, które nie zostały zaszczepione na koronawirusa - napisał Onet. - Rozwiązanie to miałoby zostać wdrożone w przypadku kolejnej wiosennej fali pandemii lub dopiero wraz z kolejnym rokiem szkolnym. Według zapowiedzi resortu, szczepienia dla grupy wiekowej 5-11 lat mają być w Polsce dostępne już od 15 grudnia br. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy