reklama
reklama

Kolejne sensacyjne odkrycie archeologiczne na Lubelszczyźnie. Tym razem zabytkowe ozdoby

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDzięki wykrywaczowi metali znaleziono zabytkowe ozdoby wykonane z brązu.
reklama

W styczniu pan Łukasz Jabłoński uzyskał w WUOZ Lublin Delegatura Zamość pozwolenie konserwatorskie na prowadzenie poszukiwań z użyciem wykrywacza metali. W trakcie pierwszego wyjaścia w teren, na łąkach w Czernięczynie Poduchownym w powiecie biłgorajskim, odkrył 13 ozdób wykonanych z brązu, które zalegały na głębokości ok. 20-25 cm pod ziemią. Znalezione zabytki archeologiczne, oczyszczone i zapakowane próżniowo, znalazca przekazał do WUOZ Lublin Delegatura Zamość.
 
Wśród odkrytych zabytków znajdowały się: szpile wykonane z drutu brązowego, naszyjnik z grubego, okrągłego drutu brązowego, fragmentarycznie zachowana falerka, dwa koliste nagolenniki wykonane z grubego drutu brązowego, cztery masywne bransolety, dwie bransolety z płaskiego drutu brązowego, fragment kolca ozdobnej szpili rurkowatej.
 
- Analiza omawianych zabytków wskazuje, że są to ozdoby, które można przypisać ludności kultury łużyckiej i datować na jej schyłkowy okres funkcjonowania, czyli Hallstatt D (ok. 550-400 lat p.n.e.). Znalezisko jest tym bardziej sensacyjne, gdyż ozdoby kultury łużyckiej odnajdywano w tym regionie bardzo rzadko i były to jedynie pojedyncze przedmioty lub ich niewielkie fragmenty, a tu mamy cały ich zespół. Zabytki te mają ogromne znaczenie poznawcze i naukowe oraz konserwatorskie dla archeologów, w kontekście analizy osadnictwa ludności tej kultury w tym rejonie, jak i całej Lubelszczyzny - informuje Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków.
 
 
Zabytki zostały oficjalnie przekazane do Muzeum Ziemi Biłgorajskiej w Biłgoraju, które zleciło wykonanie ich konserwacji i specjalistycznych analiz. O wynikach tego procesu LWKZ poinformuje po jego zakończeniu.
 
- Fakt odnalezienia depozytu utrzymywaliśmy w tajemnicy, ze względu na konieczność zabezpieczenia miejsca odkrycia przed nielegalnymi poszukiwaniami, do czasu archeologicznego przebadania tego miejsca - dodaje LWKZ. 
 

reklama
reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama