reklama
reklama

Kampania informacyjna "Lublin bez Smogu". Ekolodzy ruszają na dzielnice Kośminek i Za Cukrownią

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor:

Kampania informacyjna "Lublin bez Smogu". Ekolodzy ruszają na dzielnice Kośminek i Za Cukrownią - Zdjęcie główne
reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaTowarzystwo dla Natury i Człowieka kontynuuje swoją kampanię informacyjną "Lublin bez Smogu". Aktywiści chcą pomóc mieszkańcom dzielnic Dziesiąta i Kośminek w obowiązkowej wymianie pieców.
reklama

Towarzystwo dla Natury i Człowieka, które zajmuje się m.in. obroną dzikiej natury, dbaniem o dziedzictwo kulturowe oraz promowaniem ekologii, na początku grudnia zainicjowało kampanię społeczną "Dziesiąta bez smogu". W ten sposób chcą namawiać mieszkańców np. do wymiany starych pieców, które są przyczyną powstawania smogu, a ten powoduje np. choroby, czy przedwczesne zgony.

Aktywiści nawiązują m.in. do tzw. uchwały antysmogowej, którą w lutym przyjął Sejmk województwa lubelskiego. Dokument zakłada m.in., że do 1 stycznia 2024 roku w regionie trzeba będzie pozbyć się pieców najgorszej jakości. Poza tym, po 1 maja 2021 roku uchwałą wprowadza zakaz montowania pieców na paliwa stałe w nowobudowanych domach, jeśli istnieje możliwość podłączenia do sieci ciepłowniczej albo gazowej. Według Towarzystwa dla Natury i Człowieka uchwała Sejmiku wyznacza krótki, trzyletni termin na wymianę większości użytkowanych obecnie w Lublinie kotłów centralnego ogrzewania. Ich zdaniem z tą informacją oraz wiadomościami na temat dostępnych dotacji na ten cel należy dotrzeć do mieszkańców.

reklama

Towarzystwo kontynuuje teraz antysmogowe działania edukacyjne w dzielnicach Lublina. Po Dziesiątej czas na kolejne spośród najbardziej zadymionych części miasta, czyli Kośminek i Za Cukrownią. Działania zainicjowano na konferencji prasowej w czwartek (11 marca). W ramach kampanii aktywiści w ciągu najbliższych 2 tygodni chcą dotrzeć do 4 tys. domów z broszurką "Uwaga smog" - wrzucając ją do skrzynki na listy. Ma ona na celu informowanie mieszkańców w jaki sposób zdobyć dofinansowanie na wymianę źródła ciepła. Kampania będzie informowała też o najnowszej, wprowadzonej właśnie w życiu uchwale uchwały antysmogowej.

- Wchodzimy do kolejnych dzielnic, które są mocno oddalone od stacji Inspekcji Ochrony Środowiska przy ul. Obywatelskiej. W obu tych dzielnicach dominuje zabudowa jednorodzinna i to starszej generacji oraz zabudowa historyczna, czyli kamienice. Przed głosowaniem w Sejmiku uchwały antysmogowej, mieliśmy uwagi o domagaliśmy się więcej, ale jak już jest to chcemy, by miała szansę być wprowadzoną w życie. Uchwała antysmogowa oczywiście daje czas na wprowadzenie zmian, ale należy przekazać informację mieszkańcom, jak ogromne to jest wyzwanie i dlaczego jest to ważne - mówił Krzysztof Gorczyca z Towarzystwa dla Natury i Człowieka.

reklama

Gorczyca wskazał też jeden z zapisów uchwały, który jego zdaniem jest istotny dla wielu mieszkańców. Chodzi o zapis, że od 1 stycznia 2024 roku nie będzie można eksploatować już kotłów centralnego ogrzewania pozaklasowych, oraz klas pierwszej i drugiej, które są najbardziej emisyjne. 

- Cieszę się, że w ogóle ruszyła taka akcja informacyjna na temat smogu i pomocy mieszkańcom przy wymianie pieców oraz pomocy przy dokumentacji. Na dzielnicy Za Cukrownią jest bardzo duży problem smogu, ponieważ są hurtownie przemysłowe, czy sklepy emutujące duże ilości spalin. Do tego jeszcze jest w dużej mierze stare budownictwo i kamienice, które są ogrzewane piecem, nie ma podłączenia do instalacji cieplnej grzewczej z miasta. Myślę że dobrym pomysłem byłoby na przykład poprowadzenie niektórych osób "za rękę", bo wiadomo że nie każdy da sobie radę z dokumentację. Mieszka tu wiele osób starszych, które będą wymagały takiego wsparcia. Akcja na pewno w dużej mierze pomoże mieszkańcom też jesli chodzi o zdobywanie środków na wymianę pieców - mówiła Lidia Kasprzak-Chachaj, przewodnicą zarządu dzielnicy Za Cukrownią.

reklama

- Na Kośminku jest niesamowity problem. Część dzielnicy to kamienice, a część domki jednorodzinne. Sporo osób jest starsza i finansowo nie dadzą rady z wymianą wszelkich instalacji elektrycznych. Ponadto, trzy lata na wymianę pieców jest nierealanym terminem. Co więcej, rosną ceny energii elektrycznej - kto wytrzyma te podwyżki, mając rentę 1200 zł? Wiadomo, że taka osoba nie wymieni pieca, bo z trudem starcza jej na węgiel, więc pali śmieciami i stąd mamy smog - tłumaczyła Irena Wyrwas, przewodnicząca Rady Dzielnicy Kośminek.

Przedstawicielki dzielnic zapropronowały Towarzystwu, by w swojej kampani antysmogowej bardzo skupiło się też na informowaniu o możliwościach dotacji na wymianę pieca oraz o ogniwach fotowoltaicznych. 

reklama

Dla osób z całego województwa zainteresowanych pozyskaniem dotacji z programu Czyste Powietrze Towarzystwo zorganizuje spotkania szkoleniowe online 25, 28 i 29 marca. Dodatkowo ekolodzy będą jeździć ze swoim rowerowym punktem informacyjnym po Kośminiku i Za Cukrownią, żeby rozmawiać z mieszkańcami, doradzać i dzielić się swoją wiedzę.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama