Reklama

Reklama

Jest termin beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. KUL zaczyna przygotowania

Opublikowano: 23 kwietnia 2021 15:40
Autor: Joanna Niećko | Zdjęcie: Wikipedia

Jest termin beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego. KUL zaczyna przygotowania - Zdjęcie główne

Kard. Stefan Wyszyński | foto Wikipedia

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Z Lublina Papież Franciszek zadecydował, że beatyfikacja kard. Stefana Wyszyńskiego odbędzie się 12 września w Warszawie. Poinformowała o tym w piątek (23 kwietnia) archidiecezja warszawska. Proces beatyfikacyjny Prymasa Tysiąclecia trwał 30 lat, czyli zaczął się w 1989 roku - osiem lat po jego śmierci.

Reklama

Stefan Wyszyński był duchownym rzymskokatolickim, biskupem diecezjalnym lubelskim w latach 1946–1948, arcybiskupem metropoli gnieźnieńskiej i warszawskiej oraz prymasem Polski w latach 1948–1981. Był nazywany "Prymasem Tysiąclecia". Jest twórcą akcji duszpasterskich: Jasnogórskich Ślubów Narodu Polskiego czy Wielkiej Nowenny Tysiąclecia. Był inwigilowany przez służby bezpieczeństwa Polski Ludowej oraz umieszczony w miejscu odosobnienia przez władze komunistyczne PRL. Został pośmiertnie odznaczony Orderem Orła Białego.

CZYTAJ TAKŻE: Mija 75 lat od mianowania ks. Stefana Wyszyńskiego na biskupa lubelskiego

- Ogłoszony termin beatyfikacji kard. Stefana Wyszyńskiego, Prymasa Polski, Wielkiego Kanclerza, wykładowcy i absolwenta KUL, to wielka radość dla naszej społeczności akademickiej, ale także wezwanie to jeszcze większego zaangażowania w przypominanie i promocję jego nauczania i postawy, szczególnie wśród młodych ludzi - podkreślił ks. prof. Mirosław Kalinowski, rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.

Rektor uczelni zaznaczył, że dla środowiska akademickiego lubelskiego uniwersytetu, to szczególne zobowiązanie.

- Prowadzimy już program grantów misyjnych dla studentów i doktorantów zgłaszających projekty związane z promocją nauczania oraz przesłania kard. Stefana Wyszyńskiego. W tym roku, w kalendarzu, przyjęliśmy na każdy miesiąc cytat z jego nauczania, wokół ktorego staramy się koncentrować. Zależy £ nam, by przybliżać jego postać, zwłaszcza młodzieży w Polsce i za granicą. Także z użyciem nowych technologii i środków przekazu. Ogłoszona dziś data beatyfikacji jest dla nas dodatkową motywacją do jeszcze większej intensyfikacji działań - powiedział ks. prof. Kalinowski.

Poinformował też, że na KUL realizowany będzie specjalny program przygotowania do beatyfikacji kard. Wyszyńskiego, który jest też doktorem honoris causa uniwersytetu.

- Oprócz modlitwy i liturgii, planujemy również konferencje online, spotkania i działania promocyjne, o których będziemy informowali w najbliższym czasie. Postawy Prymasa Tysiąclecia, jego nauczanie i duchowa walka o wolność narodu, ale także wewnętrzną wolność człowieka, są także dziś inspiracją do twórczego działania. Jego przesłanie jest nadal aktualne" - zaznaczył rektor KUL.

CZYTAJ TAKŻE: Wirtualne Dni Otwarte na KUL za nami [WIDEO]

Kard. Stefan Wyszyński był doktorem prawa kanonicznego i absolwentem Wydziału Prawa Kanonicznego KUL. To doktor honoris causa lubelskiego uniwersytetu, za zasługi na polu szerzenia wiedzy filozoficznej, dorobek naukowy w zakresie filozofii chrześcijańskiej, a w szczególności etyki społecznej oraz za zasługi dla Wydziału Filozofii Chrześcijańskiej, szczególnie w okresie sprawowania urzędu Wielkiego Kanclerza KUL.

Beatyfikacja kard. Wyszyńskiego miała odbyć w zeszłym roku, ale na przeszkodzie stanęła pandemia.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.