Aktualnie na terenie miasta rozstawionych jest siedem Koziołków: Onufry, Kazik, LuCeK, Staś, Vetek, Światłowid, Szarytka Marianna. Wszystkie te rzeźby związane są z Lublinem oraz jego historią. Do tej grupy dołączy Łukasz.
- Lubelski teatr datowany jest na rok 1822, wystawiony przez architekta Łukasza Rodakiewicza – czytamy na stronie fundacji „Lubelskie Koziołki”, która jest autorem projektu Koziołków.
Gdy zagłębimy się w historię teatru dowiadujemy się, iż architekt i właściciel Łukasz Rodkiewicz w okresie wojen napoleońskich zrobił karierę wojskową zdobywając również umiejętności inżyniera pełniąc w późniejszy okresie funkcję budowniczego województwa lubelskiego. Był trzyktortnie żonaty, ale dla swojej drugiej żony – Marianny Drewnowskiej – stracił głowę.
- Piętnastoletnia Marianna zafascynowana teatrem marzyła by mieć swój własny. Zakochany mężczyzna długo nie zwlekał z działaniem. Po wykupieniu parceli na tyłach kamienicy swojego teścia przy Rynku 11 sięgającej zbiegu ulic Dominikańskiej i Jezuickiej wystawił pierwszy gmach teatralny w Lublinie – dowiadujemy się na stronie fundacji.
Historia miłosna do kobiety i teatru stała się inspiracją dla członków fundacji Lubelskie Koziołki by przy Teatrze Starym (w tym roku świętuje 201. rocznicę powstania dop. red.) stanęła właśnie ósma rzeźba o imieniu Łukasz.
- PHU URBAN wraz z Fundacją Lubelskie Koziołki , zapraszają serdecznie, na postawienie rzeźby koziołka Łukasza. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, które chcielibyśmy uczcić razem z Wami. Ta urocza figurka nie tylko doda uroku przestrzeni publicznej, ale także przypomni nam o lokalnej historii – zachęcają organizatorzy.
Oficjalne odsłonięcie „Łukasza” zaplanowano w sobotę o godzinie 12.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.