reklama
reklama

Dziekan Politechniki Lubelskiej wyróżniony przez uczelnię z Ukrainy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Politechnika Lubelska

Dziekan Politechniki Lubelskiej wyróżniony przez uczelnię z Ukrainy - Zdjęcie główne

Dziekan Politechniki Lubelskiej wyróżniony przez uczelnię z Ukrainy | foto Politechnika Lubelska

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z Lublina Dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej profesorem honorowym uniwersytetu na Ukrainie.
reklama

Profesor Bogusław Szmygin, dziekan Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Lubelskiej, został wyróżniony tytułem honorowego profesora Kijowskiego Narodowego Uniwersytetu Budownictwa i Architektury. Tytul ten jest wyrazem uznania m.in. dla inicjatyw podejmowanych przez prof. Szmygina na rzecz naukowej i dydaktycznej współpracy polsko-ukraińskich uczelni. Tytuł został przyznany w listopadzie 2023 r., ale ze względu na sytuację wojenną w Ukrainie, uroczystość nadania odbyła się w styczniu na Politechnice Lubelskiej. Profesor Olexandr Kashchenko, dziekan Wydziału Architektury kijowskiego uniwersytetu, podkreśla wkład lubelskiego naukowca we współpracę obu uczelni.

- Prof. Bogusław Szmygin był inicjatorem powstania „podwójnych studiów” oraz promotorem licznych prac dyplomowych. Szczególnie mocno zaangażował się we wprowadzanie innowacyjnych metod w kształceniu ukraińskich studentów. Jest to niezwykle ważna kwestia ze względu na to, że ta młodzież będzie w przyszłości odpowiedzialna za odbudowę Ukrainy po zniszczeniach spowodowanych wojną - uważa profesor Kashchenko.

Jak przyznaje prof. Szmygin, tytuł honorowego profesora to wielkie wyróżnienie i ogromny zaszczyt nie tylko dla Niego, ale także dla całego zespołu Katedry Konserwacji Zabytków Politechniki Lubelskiej. - Współpraca z Kijowskim Narodowym Uniwersytetem Budownictwa i Architektury trwa od ponad dziesięciu lat. W tym czasie przy współpracy m.in. kijowskiej uczelni udało się utworzyć międzynarodowe studia II stopnia na kierunku architektura - mówi dziekan.

Studenci i studentki  z Ukrainy mogą uczyć się zarówno w Ukrainie, jak i Polsce. Przy wsparciu stypendialnym UNESCO, mogą opracowywać prace dyplomowe pod okiem specjalistów z obu krajów, równocześnie poszerzając swoją wiedzę z zakresu tematyki rewitalizacji obszarowej, modernizacji przestrzeni miejskich czy projektowania konserwatorskiego. Ze względu na trwającą w Ukrainie wojnę i wynikających z tego powodu ograniczeń, zajęcia realizowane są w formie hybrydowej.  

Sam profesor Bogusław Szmygin jest kierownikiem Katedry Konserwacji Zabytków i dziekanem Wydziału Budownictwa i Architektury. Specjalizuje się w zagadnieniach ochrony i konserwacji zabytków architektury, m.in. teorii konserwatorskiej, Światowego Dziedzictwa UNESCO, rewitalizacji miast historycznych, ochronie ruin, wartościowaniu oraz zarzadzania zabytkami. Autor ponad 150 publikacji, programów badawczych i edukacyjnych. Członek m.in. Komitetu Urbanistyki i Architektury PAN oraz Rady Ochrony Zabytków.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama