reklama
reklama

Ale wyróżnienie! Dworzec Lublin z dużą szansą na nagrodę POLITYKI

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Dominika Polonis

Ale wyróżnienie! Dworzec Lublin z dużą szansą na nagrodę POLITYKI - Zdjęcie główne

Dworzec Lublin | foto Dominika Polonis

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Z LublinaDworzec Lublin znalazł się wśród finalistów 14. edycji Nagrody Architektonicznej POLITYKI.
reklama

Tygodnik POLITYKA wręczy swoją Nagrodę Architektoniczną. To wyróżnienie w dziedzinie  architektury i ładu przestrzennego.

- Przyznając tę Nagrodę redakcja POLITYKI chce pokazywać i promować realizacje stanowiące symbol dobrego smaku, przyjazne ludziom i w oczywisty sposób poprawiające estetykę otoczenia - informują organizatorzy. - Do nominowania do Nagrody co roku zapraszane jest wybrane grono osób, którym leży na sercu wygląd polskich miast i wsi: najwybitniejsi architekci i urbaniści, krytycy architektury, przedstawiciele stowarzyszeń działających na rzecz ładu w przestrzeni publicznej czy też znani artyści. Poprzez swoje nominacje wskazują nam najbardziej warte uwagi obiekty zrealizowane w roku poprzednim w 3 kategoriach.

reklama

Pierwsza kategoria to: realizacje architektoniczne, czyli tzw. mała i duża architektura, budownictwo mieszkalne zbiorowe i indywidualne, biurowce, budynki użyteczności publicznej, kościoły, budynki rewitalizowane, budownictwo inżynieryjne w tym stadiony, mosty. Druga kategoria to z kolei rozwiązania urbanistyczne, a więc osiedla, układy drogowe, tereny zielone, wypoczynkowe. Zaś trzecia to sztuka w przestrzeni publicznej: instalacje artystyczne, pomniki.

reklama

- Oficjalne nominacje do Nagrody otrzymują cztery realizacje, które zbiorą najwięcej wskazań nominujących. Piątą nominację wskazuje spośród pozostałych zgłoszonych kandydatur redakcja POLITYKI.  Spośród pięciu finałowych obiektów/realizacji laureata (czyli autora lub autorów zwycięskiego projektu) wybiera specjalne Jury, powołane przez redakcję POLITYKI - dodają organizatorzy.

Wśród finanslistów są: Centrum Aktywności Międzypokoleniowej w Warszawie, projekt: xystudio; Dworzec Metropolitalny w Lublinie, projekt: Tremend; Interaktywne Centrum Bajki i Animacji OKO w Bielsku-Białej, projekt: NIZIO DESIGN INTERNATIONA; Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, projekt: Thomas Phifer and Partners i lokalni architekci: APA Wojciechowski; TBS „Ajnfart” w Rybniku, projekt: SLAS architekci.

reklama

Laureat Grand Prix za 2024 rok zostanie ogłoszony 10 czerwca.

Dworzec Lublin i rozwiązania z nim związane już były nagradzane i wyróżniane w innych konkursach. Wśród nich sa np. World Architecture Festival Award 2024 w kategorii Transport, Property Design Awards 2024 w kategorii "bryła – obiekty publiczne", wyróżnienie w konkursie Lider Dostępności 2024 w kategorii "Duży obiekt użyteczności publicznej", wyróżnienie w konkursie PLGBC Green Building Awards 2022 w kategorii "Najlepszy projekt ekologiczny", International Property Award w kategorii „Public service architecture”.

reklama

Dworzec Lublin został oficjalnie otwarty na początku 2024 r.

reklama
reklama
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo